توصیه‌هایی برای نیم‌سال دوم

از اکنون برای 5 ماه آینده‌ی خود برنامه‌ریزی کنید. 5 ماه آینده ماه‌هایی سرنوشت‌ساز برای شما هستند. پس تصمیم بگیرید چند کار مهم را از همین ابتدا انجام دهید.

توصیه‌هایی برای نیم‌سال دوم

از اکنون برای 5 ماه آینده‌ی خود برنامه‌ریزی کنید. 5 ماه آینده ماه‌هایی سرنوشت‌ساز برای شما هستند. پس تصمیم بگیرید چند کار مهم را از همین ابتدا انجام دهید:

1- درس هر روز را همان روز بخوانید

مسلماً همه‌ی شما دانش‌آموزان از مزایای مطالعه‌ی درس هر روز در همان روز آگاه هستید. از روش بازیابی اطلاعات استفاده کنید. مطالبی را که در مدرسه یاد گرفته‌اید قبل از آن‌که فراموش کنید مرور کنید. این کار باعث می‌شود حجم مطالعه‌ی شما کاهش یابد و مطالعات بعدی سریع‌تر انجام شود.

2- برای خود برنامه‌ی تست‌زنی و حل تمرین روزانه داشته باشید

همین امروز تصمیم بگیرید برای خود برنامه‌ریزی کنید. به خودتان قول دهید که بر اساس برنامه‌ای منظم کار کنید و تمام تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت به کار بگیرید. برای نوشتن برنامه می‌توانید از اولیا و پشتیبان خود کمک بگیرید. برای افزایش ساعت مطالعه، برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ی مطالعه‌ای منظم و روزانه داشته باشید. از همه مهم­تر، زمانی را برای حل تمرین تشریحی و تستی اختصاص دهید. حل تمرین منظم به شما در مرور بیش‌تر مطالب کمک می­کند. از اکنون برای امتحانات نهایی و پایان ترم آماده شوید. برای انجام این مهم می­توانید از نمونه‌سؤالات امتحانی و کتاب­های سؤالات پرتکرار استفاده کنید. روش­های مختلف تست‌زنی، از جمله حل تست­های زمان­دار، تست­زنی با دو خودکار و تکنیک ضربدر و منها را حتماً به کار گیرید.

3- دفتر برنامه‌ریزی خود را به طور کامل بنویسید

نوشتن دفتر برنامه‌ریزی باعث می­شود از وضعیت فعلی خود مطلع شوید. نوشتن مرتب دفتر برنامه­ریزی به شما در برنامه­ریزی برای هفته­های آینده کمک می­کند. به صفحه‌ی 182 دفتر خود توجه کنید. مشخص کنید که وضعیت مطالعه‌ی شما در هفته‌های گذشته و در نیم‌سال اول به چه صورت بوده است. آیا مطالعه‌ی­ متعادلی داشته­اید؟ به تعادل­های مطالعاتی دقت کنید. دفتر برنامه‌ریزی خود را ورق بزنید. از نکات منفی که در دفتر خود یادداشت کرده­اید عبرت بگیرید و تصمیم بگیرید در نیم‌سال دوم تمام اشکالات کار خود را رفع کنید. از هم‌اکنون برای افزایش کمیت و کیفیت مطالعه‌ی خود اقدام کنید.

4- دوران طلایی

در نیم‌سال دوم شما دو فرصت بزرگ برای بهبود وضعیت خود دارید. اول هفته­های آغازین نیم‌سال دوم که فرصتی بسیار مناسب برای جلو افتادن از کسانی است که بدون برنامه هستند. دوم ایام نوروز که اغلب دانش‌آموزان در این ایام درس نمی­خوانند. از این دو فرصت مهم استفاده کنید تا ضعف­های پیشین خود را بهبود بخشید و به نقاط قوت تبدیل کنید.

5- نقاط قوت و ضعف

نقاط ضعف و قوت خود را همین امروز مشخص کنید و تصمیم بگیرید نقاط ضعف خود را به نقاط قوت و نقاط قوت خود را به نقاط طلایی تبدیل کنید.

6- محدودیت

توجه داشته باشید که در نیم‌سال دوم زمان محدودتری نسبت به نیم‌سال اول دارید. پس از همین امروز کار خود را شروع کنید.