گفت‌و‌گوبادانشجوی مکانیک تهران که ازدبستان به کانون آمد

سید امیر علوی‌مهر، رتبه 171 منطقه 2 رشته‌ی ریاضی و دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران است.

گفت‌و‌گوبادانشجوی مکانیک  تهران که ازدبستان به کانون آمد

سید امیر علوی‌مهر، رتبه 171 منطقه 2 رشته‌ی ریاضی و دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران است. امیر از کلاس پنجم دبستان در آزمون‌های کانون در شهر سبزوار شرکت کرده و حضور او در آزمون‌ها تا پایان سال پیش‌دانشگاهی ادامه پیدا کرده است. در ادامه‌ی گفت وگوی ما را با امیر بخوانید.


گفت‌و‌گوبادانشجوی مکانیک  تهران که ازدبستان به کانون آمد


آشنایی شما با کانون چگونه شروع شد؟

سه برادر بزرگ‌تر از من در آزمون‌های کانون شرکت کردند و موفق بودند. آن زمان من دانش‌آموز دبستانی بودم. برادرهایم تصمیم گرفتند من را از همین دوره در آزمون‌ها ثبت نام کنند تا وضعیت درسی بهتری پیدا کنم.

همراهی پدر و مادر با شما چگونه بود؟

از همان دوران پدر و مادرم تمام امور آموزشی من را پیگیری می‌کردند همیشه با معلمان و مدیر مدرسه در ارتباط بودند و در مورد وضعیت درسی من مطلع بودند.

نقش برادران بزرگ‌تر در درس خواندن شما چگونه بود؟

آنها بیشتر نقش الگو و مشاور را داشتند و همه‌ی تجربیات خودشان را در اختیار من می گذاشتند.

چرا برای 8 سال متوالی در آزمون‌های کانون شرکت کردی؟

من وقتی وارد کانون شدم با تراز 3000 شروع کردم! ترازی که خیلی پایین بود، علت این تراز پایین، پایین بودن سطح دانش من نبود بلکه عدم توانایی من در مدیریت زمان و نداشتن تسلط به تست‌زنی، باعث می‌شد که ترازهای پایینی بیاورم. اما به مرور با شرکت در آزمون‌ها مهارت‌های بیش‌تری کسب کردم و رشد کردم. طوری‌که در سطح ‌شهر همیشه جز نفرات برتر کانون بودم و موفق شدم یک رتبه خوب هم در کنکور کسب کنم.

پدر و مادرم هم با دیدن این رشد تحصیلی اصرار داشتند که من حتما‌ً هر سال در آزمون‌ها شرکت کنم. چون شیطنت من کمتر می‌شد و بیش‌تر درس می‌خواندم.

دفتر برنامه‌ریزی و کتاب خودآموزی چه تأثیری رو پیشرفت تحصیلی شما داشت؟

دفتر برنامه‌ریزی باعث می‌شد بتوانم بین مطالعه درس‌های مختلف تعادل برقرار کنم. زمان ما کتاب خودآموزی نبود ما کلاسور ارزیابی داشتیم که من همیشه آن را با دقت تکمیل می‌کردم و یادگیری‌های ناقص را به یادگیری کامل تبدیل می‌کردم و هر چه که در جلسه آزمون بلد نبودم بعد از ظهر آزمون تبدیل به یک نکته جدید می‌شد که برای همیشه در ذهنم می‌ماند.

در سوم دبستان برای انشای «دوست دارید در آینده چکاره شوید؟» چه شغلی را انتخاب کردید؟

من از همان کودکی دوست داشتم مهندس شوم.

شرکت در آزمون‌ها، باعث می‌شود که از همان ابتدا وضعیت درسی خود را بدانند و با برنامه‌ریزی بتوانند جایگاه خود را ارتقا ببخشند.

به نظر شما برای موفقیّت استعداد مهم‌تر است یا سخت‌کوشی؟

هر دو برای موفقیّت لازمند. اما افراد سخت‌کوش همیشه موفقند اما استعداد بدون سخت‌کوشی ، تضمین کننده موفقیّت حتمی نیست!

خرید کتاب