گفت‌و‌گو با رتبه 16 کنکور تجربی که از دبستان به کانون آمد

امیرمحمد اکبری، رتبه 16 منطقه 2 رشته‌ی تجربی از شهر آمل است . امیرمحمد جز آن دسته از دانش‌آموزانی است که حضور مستمری در آزمون‌های کانون داشته است.

گفت‌و‌گو با رتبه 16 کنکور تجربی که از دبستان به کانون آمد

امیرمحمد اکبری، رتبه 16 منطقه 2 رشته‌ی تجربی از شهر آمل است . امیرمحمد جز آن دسته از دانش‌آموزانی است که حضور مستمری در آزمون های کانون داشته است. او از کلاس چهارم دبستان، تا پایان دوره پیش دانشگاهی در آزمون‌های کانون شرکت کرده و هم اکنون دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه تهران است. پدر و مادر امیرمحمد هر دوفرهنگی هستند .خواهرش هم پزشک است و او هم 5 سال در آزمون‌های کانون شرکت کرده است.


گفت‌و‌گو با رتبه 16 کنکور تجربی که از دبستان به کانون آمد


ماجرای آشنایی شما با کانون چه بود؟

خواهر و پسرعموی من هر دو عضو کانون بودند خواهرم 5 سال دانش‌آموز کانون بود. پسرعمویم مهندسی مکانیک دانشگاه بابل قبول شد و در کانون به عنوان پشتیبان مشغول به کار شد و به من توصیه کرد که در آزمون‌ها شرکت کنم.

آزمون‌ها در روزهای کودکی برای تو چگونه بود؟

کلاس چهارم تقریباً سبک بود امّا کلاس پنجم به خاطر شرکت در آزمون ورودی بیشتر درس می‌خواندم.

علت استمرار حضور شما در کانون برای 9 سال متوالی چه بود؟

برنامه راهبردی کانون خیلی خاص بود و من با برنامه‌ریزی و دقیق کار می‌کردم. در سال‌های بالاتر هم جامعه آماری کانون برای ارزیابی وضعیتم به من خیلی کمک می کرد. در واقع وقتی دانش‌آموزی از دوران دبستان در آزمون‌ها شرکت می‌کند به راحتی می‌تواند به آزمون دادن مثل درس خواندن عادت کند امّا وقتی در سال‌های بالاتر وارد آزمون‌ها می‌شوند قرار گرفتن در شرایط آزمون و عادت کردن به شرایط دشوارتر است. معمولاً دانش‌آموزان کانونی از بقیه موفق‌ترند . بین عموم مردم این تصور است که باید دانش‌آموز در مدرسه تیزهوشان قبول شود تا موفق شود امّا برای من جالب است که تعداد زیادی از همکلاسی‌های من در مدارس عادی درس خوانده‌اند امّا کانونی بودند که موفق شده‌اند.

مدرسه و معلمان چقدر روی حضور شما در کانون موثر بودند؟

زمانی که دبستان بودم ما هر روز یک آزمون در مدرسه می‌دادیم. آزمون روز جمعه کانون هم برای من مثل یکی از همان آزمون‌های روزانه مدرسه بود. مدرسه ما با کانون قرارداد داشت و کلاً با برنامه آزمون هماهنگ بود. به طوریکه که همان سال مدرسه ما آمار قبولی زیادی در آزمون ورودی داشت.

وقتی کلاس سوم دبستان بودی برای انشای «دوست دارید در آینده چکاره شوید؟» چه شغلی را انتخاب کردی؟

علاقه ام در کودکی متغیر بود در دوره دبستان دوست داشتم پزشک شوم مثل همه‌ی بچه ها! در دوران راهنمایی به دلیل علاقه‌ام به ریاضی تصمیم گرفتم مهندس شوم امّا در دوران دبیرستان کم کم به پزشکی علاقمند شدم.

خاطره خوبی از این سال‌ها داری؟

بله یک‌بار کلاس چهارم رتبه‌ی یک کشور شدم و عکسم در مجله آزمون چاپ شد و خیلی خوشحال شدم و به عنوان یک خاطره‌ی خوب در ذهن من باقی‌مانده است. یک بار هم کلاس پنجم معلمم من را تنبیه کرد با اینکه بچه‌ها تنبیه را دوست ندارند امّا آن هم به عنوان یک خاطره در ذهنم مانده است، چون معلم ما نیم ساعت دیر به کلاس آمده بود و من با بقیه بچه‌ها، رفتیم فوتبال! معلممان از من که بچه درس‌خوانی بودم چنین انتظاری نداشت.

بهترین سال دوره دبستانت چه سالی بود؟

همه سال‌های دبستانم را دوست دارم و از زحمات همه‌ی معلمان آن روزها تشکر می‌کنم. امّا کلاس پنجم برای من یک حس جدید داشت شاید به خاطر این‌که خیلی خوب درس می‌خواندیم و زنگ تفریح‌های خیلی خوبی هم داشتیم.

نقش والدین در استمرار حضور شما در کانون چیست؟

من در دوران ابتدایی فقط درس می‌خواندم و نمی‌دانستم با برنامه درس خواندن یعنی چی؟!

امّا بستر این موفقیّت را پدر و مادرم فراهم کردند و از ارکان اصلی موفقیّت من بودند. هم مشاوران خیلی خوبی بودند و هم نظارت خوبی روی درس خواندن من داشتند. رفت و آمدهای خانوادگی را کنترل می‌کردند و از نظر روحی هم همیشه به من انرژی مثبت می‌دادند من را با کسی مقایسه نمی‌کردند.

به نظر من چون در دوره‌ی دبستان بچه‌ها خیلی زیاد تحت تاثیر والدین هستند، پدر و مادر می‌توانند کمک کنند تا شخصیت آن‌ها به بهترین نحو ممکن شکل بگیرد.

از دوستان دبستانی‌ات چه خبر؟

دوستان من خوشبختانه همه نتیجه‌های خوبی در کنکور گرفتند، آرش فرح‌بخش رتبه 49 ریاضی ( مکانیک شریف)، محمدجواد کاظمی رتبه 52 تجربی (دندانپزشکی شهید بهشتی) دوستانی بودند که از دوم دبستان با هم بودیم، محمدامین اسدی رتبه 239 ریاضی (مکانیک امیرکبیر) از پیش‌دبستانی با هم دوست بودیم و پارسا افتخار هم رتبه 338 تجربی (پزشکی بابل).

رقیب قدیمی و همشهری شما در کانون، که او هم 9 سال با شما در کانون شرکت کرده را می‌شناسی؟

بله. خانم کیمیا فخاری، که رتبه 17 تجربی را کسب کردند و هم اکنون با هم هم‌کلاس هستیم. یادم میاد سال آخر میانگین تراز من و ایشان حدود 40 یا 50 رقم تفاوت داشت.