خوانش فوری مغز توسط رایانه ممکن شد

محققان دانشگاه واشنگتن یک برنامه رایانه‌ای جدید طراحی کرده‌اند که می‌تواند تفکرات انسان را تقریبا بصورت فوری بخواند.

خوانش فوری مغز توسط رایانه ممکن شد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان یک الگوریتم را برای پیش‌بینی دقیق آنچه بیمار در زمان واقعی به آن می‌نگرد، آموزش دادند.

کای میلر،‌ مولف ارشد این تحقیق گفت: ما تجربه ادراکی انسان را رمزگشایی می‌کنیم که شامل توانایی مشاهده چیزهای مختلف و درک چیستی آن‌هاست.

محققان از الکترودها برای اندازه‌گیری سیگنال‌های مغزی در هفت داوطلب استفاده کردند. آن‌ها به این افراد تصاویری از صورت‌ انسان و خانه‌ها را در لحظات 400 میلی‌ثانیه‌ای نشان داده و برای اطمینان از این که داوطلبان بر روی این آزمایش تمرکز دارند، از آن‌ها می‌پرسیدند که برای مثال خانه برعکس را مشاهده کرده‌اند یا خیر.

سپس نرم‌افزار رایانه‌ای دو نوع سیگنال مغزی را اندازه‌گیری کرد: پهنای باند وابسته به رخداد که در زمان عملکرد ناهمگام نورون‌ها رخ می‌دهد و پتانسیل‌های وابسته به رخداد که در نتیجه شلیک نورون‌ها با یکدیگر است.

این الگوریتم به مشاهده 200 واکنش از داوطلبان در طول دوره آزمایش پرداخت و پس از آن دانشمندان از آن خواستند تا 100 واکنش بعدی داوطلبان را پیش‌بینی کند. این برنامه با نیم ثانیه تاخیر توانست با سرعت و دقت کافی به پیش‌بینی زمان نگاه کردن داوطلبان به یک تصویر و نوع تصویری که مشاهده می‌کردند، بپردازد.

به گفته میلر، در گذشته تلاش‌های موفقی برای رمزگشایی از تفکر انسان با استفاده از فعالیت مغزی انجام شده بود اما به آن الگوریتم‌ها باید اطلاع داده می‌شد که فرد به چیزی نگاه می‌کند. این در حالیست که الگوریتم جدید این کار را بطور مستقل انجام می‌دهد.

این یافته‌ها در آینده می‌تواند به بیمارانی که در نتیجه سکته قادر به سخن گفتن نبوده یا در ارتباطگیری با مشکل روبرو هستند، کمک کند تا تفکرات خود را ابراز کنند.

این تحقیق در مجله PLOS Computational Biology منتشر شده است.

منبع :