رازی، پایه گذار درمان شیمیایی سرطان

عضو پیوسته فرهنگستان علوم با تاکید بر این که سرطان برای اولین بار از سوی بقراط گزارش شده است، گفت: محمد بن زکریای رازی نیز طب شیمیایی را وارد درمان‌های سرطان کرد.

رازی، پایه گذار درمان شیمیایی سرطان

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا،‌ دکتر حسن تاج‌بخش در افتتاحیه نخستین کنگره «طب فراگیر در سرطان» که صبح امروز به همت پژوهشکده سرطان پستان در بیمارستان امام برگزار شد با بیان این که سرطان اولین بار از سوی بقراط شناسایی شد افزود: بررسی مدارک طب سنتی ایران نشان می‌دهد که محمدبن زکریای رازی، طب شیمیایی را وارد بنیان‌های درمانی سرطان کرده است.

وی با تاکید بر این که دانشمندانی چون ابوعلی سینا و جرجانی مطالعاتی بر روی سرطان‌های انجام داده‌اند اظهار کرد: این محققان اعلام کردند که عامل بروز سرطان سودا و گاهی سودایی آمیخته با صفرا است ضمن آن که این دانشمندان یادآور شدند که مزاج‌های مختلف در بروز سرطان موثر هستند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم با اشاره به منابع علمی تاریخی در زمینه درمان سرطان گفت: در این حد نشان می‌دهد که دانشمندان در آن زمان تاکید کردند که مداخله به موقع و زود هنگام موجب درمان بیماران می‌شود ولی در مراحل پیشرفته بیماری علاوه بر آن که بیماری علاج ناپذیر است، خواسته شده است تا از دستکاری بیمار خودداری کنند.

تاج‌بخش اضافه کرد: این دانشمندان همچنین بیشترین میزان سرطان در میان زنان را سرطان‌های پستان و رحم و در مردان سرطان‌های اطراف بیضه و روده ذکر کرده‌اند.

وی همچنین با تاکید بر این که استفاده از مواد شیمیایی در درمان بیماران سرطانی بسیار جالب است گفت: جرجانی اعلام کرده که توانسته بیماری را که در ابتدای سرطان بوده با موادی چون جلاله سرب همراه با آب کاسنی و آب گشنیز بهبود دهد. این دانشمندان همچنین به نحوه تغذیه بیماران سرطانی توجه داشته و بر استفاده از موادی چون ماهی کوچک، ماش، روغن زیتون، گشنیز، کدو، کاهو و کاسنی تاکید کردند.

تاج‌بخش در عین حال خاطرنشان کرد: این دانشمندان در زمانی بر نحوه تغذیه بیماران سرطانی تاکید می‌کردند که مواد غذایی عاری از آلودگی و در شرایط ارگانیک بوده است.

منبع :