پایه طبیعی یک سوم داروهای ضدسرطان

در ایران هشت هزار گونه گیاه وجود دارد که از این تعداد هزار و 400 تا هزار و 800 گونه اثرات درمانی دارند.

پایه طبیعی یک سوم داروهای ضدسرطان

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر خدادوست که در افتتاحیه اولین کنگره «طب فراگیر در سرطان» در بیمارستان امام خمینی سخن می‌گفت با اشاره به تاکیدات سازمان بهداشت جهانی بر استفاده از تجارب طب سنتی در کنار طب مدرن افزود: از 30 سال قبل سازمان بهداشت جهانی استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله دلایل این امر ریشه‌دار بودن در فرهنگ مردم، کل‌نگر بودن طب سنتی و سهولت دسترسی و ارزان بودن خدمات طب سنتی است.

وی با تاکید بر این که سازمان بهداشت جهانی از سال 2014 تا 2023 بر ضرورت استفاده از طب سنتی در نظام طب سلامت تاکید مضاعف دارد، خاطرنشان کرد: دلیل این تاکیدات مضاعف استقبال و گرایش مردم به طب سنتی است .

وی با اشاره به رویکرد کشورهای مختلف به سمت استفاده از طب سنتی خاطرنشان کرد: آمارها نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه یافته چون کانادا و استرالیا میزان استقبال مردم از طب سنتی بین 30 تا 70 درصد بوده است.

خدادوست با اشاره به تصورات مردم در خصوص داروهای گیاهی یادآور شد:‌ تصور مردم بر این است که همه داروهای طبیعی بی‌ضرر هستند ولی لازم است تا با اتخاذ تدابیری چون تدوین قوانین و مقررات ملی برای بررسی محصولات طب گیاهی و نظارت مناسب و مستمر برای اطمینان از درمان‌های بهینه، روش‌های طب سنتی را تکمیل کرد.

وی همچنین به برخی از منابع طب سنتی اشاره کرد و گفت: در اسناد بین‌المللی از طب سنتی سخن میان آمده که در مقابل آن توضیح داده شده است که طب یونانی ریشه در طب ایرانی دارد که شامل روش‌های تشخیصی سبب شناسی و درمان با تکیه بر تفاوت‌های بین فردی است.

خدادوست اظهار کرد: طبق برآوردها در دنیا 750 هزار گونه گیاه گلدار یا دانه‌دار در زمین موجود است که 10 درصد از این میزان که بالغ بر 75 هزار گونه می‌شود، اثرات درمانی دارد.

وی تصریح کرد: کشف اتفاقی یک فرآیند دارویی بسیار هزینه‌بر و زمان بر است به گونه‌ای که 800 میلیون دلار طی 10 تا 17 سال مورد نیاز است تا یک دارو کشف شود از این رو است که مثلا در سال 2008 تنها 31 دارو عرضه شده است.

خدادوست با تاکید بر این که به همین دلیل دنیا به سمت کوتاه کردن زمان و دسترسی به داروهای جدید حرکت می‌کند، خاطرنشان کرد:‌در این راستا استفاده از ظرفیت‌های طب سنت مورد توجه قرار گرفته است چرا که استفاده از تجارب طب سنتی برای کشف مواد دارویی جدید تا 40 درصد زمان دسترسی به داروها را کاهش می‌دهد.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت تلفیق آموزش‌های طب مکمل با آموزش‌های رایج پزشکی افزود: ایالات متحده در سال 1999 در این زمینه، گرنت آموزشی در نظر گرفت و سالانه مبلغ قابل توجهی را برای تلفیق طب سنتی با آموزش‌های مدرن در دانشگاه‌های فعال اختصاص داده است.

منبع :