مرطوب کننده مناسب پوست خود را بشناسید

یک مرطوب‌کننده خوب علاوه بر حفظ رطوبت لایه خارجی پوست سبب رطوبت بخشی از لایه‌های درونی پوست به لایه بیرونی پوست می‌شود.

مرطوب کننده مناسب پوست خود را بشناسیددکتر پروین متوسلین متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پاک‌کننده‌ها و مرطوب کننده‌ها از مهم‌ترین محصولات پوستی به ویژه برای پوست‌های خشک هستند. یک مرطوب کننده خوب علاوه بر حفظ رطوبت لایه خارجی پوست (اپیدرم) سبب رطوبت بخشی از لایه‌های درونی پوست به لایه بیرونی پوست می‌شود.مرطوب کننده‌های پوست به دو دسته فاقد چربی و معمولی تقسیم می‌شوند که فاقد چربی برای پوست های چرب و جوش‌دار و معمولی برای پوست‌های خیلی خشک یا نرمال(معمولی) مناسب است.

وی درباره طریقه آبرسانی مرطوب کننده ها اظهار داشت: مرطوب کننده‌ها معمولا بک لایه مختصری از چربی در پوست ایجاد می‌کنند و اگر حالت کرمی داشته باشند، باعث تبخیر رطوبت کمتری از پوست می‌شوند، چون رطوبت در داخل آنها می‌ماند و در واقع آبرسانی به پوست را توسط 2 مکانیزم مولکول‌های آب دوست و ایجاد لایه‌ی نازک در سطح پوست انجام می‌دهند که منجر به لطافت و نرمی پوست می‌گردد.

متوسلین ادامه داد: مرطوب کننده‌ها و لوسیون‌ها را می‌توان به صورت آزاد یعنی هر وقت که فرد احساس نیاز کرد، استفاده کند.معمولا بعد از شستشو، استحمام، استخر، بعد از آفتاب سوختگی یا کسانی که از داروهای لایه بردار برای پوست استفاده می‌کنند، مناسب است از مرطوب کننده‌ بهره ببرند تا میزان خشکی و پوسته پوسته شدن پوستشان کمتر شود.

وی درباره فرق بین کرم و لوسیون بیان کرد: کرم‌ها خاصیت چربی‌اش بیشتر است، در حالی که لوسیون‌ها بیشتر آبرسان هستند و چربی آنها کمتر است، به همین علت سریع جذب پوست می‌شوند.

وی افزود: کرم‌ها و نرم کننده‌هایی که حاوی آنتی اکسیدان می‌باشند رادیکال‌هایی آزاد که در اثر آلودگی، آب و هوا و آفتاب ایجاد شده را جذب می‌کنند و از اثرات سمی و مضر آنها بر روی پوست جلوگیری می‌کنند و مانع از چروک افتادن پوست می‌شوند.همچنین مرطوب کننده‌های ضد چروک به خاطر مواد حاوی آنتی اکسیدان باعث باز شدن چروک‌ها می‌شوند در واقع سلول‌های پوستی هنگامی که فاقد آب یا کاهش آب داشته باشند این اتفاق برای آنها می‌افتد.

متوسلین خاطر نشان کرد: مرطوب کننده‌های رنگی و فاقد رنگ هم وجود دارد که آسیبی به پوست نمی‌رساند ولی کسانی که دارای آکنه یا جوش هستند،بهتر است از مرطوب کننده‌ها و کرم‌های سبک‌تر استفاده کنند چون احتمال بسته شدن منافذ پوست بیشتر است. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
درس 6 تا 8 از فارسی پنجم دبستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( پنجم دبستان)
دبیر : الهام رضایی