همکاری علوم پزشکی شهید بهشتی با انستیتو تحقیقات سلامت هلند

دانشگاه واخنیگن هلند و انستیتو Rikilt بزرگترین انستیتو تحقیقات سلامت غذا در اروپا و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

همکاری علوم پزشکی شهید بهشتی با انستیتو تحقیقات سلامت هلند

دانشگاه واخنیگن هلند و انستیتو Rikilt بزرگترین انستیتو تحقیقات سلامت غذا در اروپا و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از خبرگزاری مهر، این تفاهم نامه پس از ماهها مکاتبات اداری و بررسی های کارشناسانه به دنبال سفر دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تعدادی از معاونین دانشگاه به هلند و بازدید از دانشگاه واخنیگن هلند Wageningen و انستیتو Rikilt به امضا طرفین رسید.

براساس این تفاهم نامه، همکاری در زمینه انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک، تبادل دانشجو و استاد، آموزش، گذراندن دوره های تکمیلی و فرصت مطالعاتی، مشاوره تحقیقاتی و همکاری با مراکز مرتبط با سلامت غذا میان طرفین انجام و تسهیل می شود.

انستیتو تحقیقات Rikilt آزمایشگاه مرجع ملی در دانشگاه Wageningen برای آنالیز و پایش آلاینده ها در مواد غذایی و غذای دام در هلند است. این آزمایشگاه همچنین آزمایشگاه مرجع اروپا برای پایش باقیمانده آنتی بیوتیک ها و هورمون ها در مواد غذایی است.

این مرکز که در سال ۱۹۷۵ در دانشگاه Wageningen بنیان آن گذاشته شده، مسئولیت تحقیق و توسعه در زمینه ابداع روشهای پیچیده آنالیز و معتبرسازی آنها را دارا است. 

مرکز Rikilt همچنین در مطالعات برآورد ریسک risk assessment و بحران های سلامت غذا که بصورت اورژانسی در اروپا به وقوع پیوسته، همواره مورد مشورت بوده و در بحران هایی از قبیل بحران آلودگی به آلاینده های دی اکسین که در دهه های گذشته در اروپا به وقوع پیوسته، نقـش محوری را بازی کرده است.

این مرکز با در اختیار داشتن آخرین و به روزترین تکنیک های آنالیز دستگاهی، یکی از پیشتازان آنالیز آلاینده ها در غذا و امور مرتبط با سلامت غذا در دنیا است.

دانشگاه Wageningen معتبرترین دانشگاه هلند است که رتبه یک را در میان دانشگاه های هلند دارا است. این دانشگاه با داشتن چند مرکز تحقیقات و یک بیمارستان آموزشی بزرگ و بسیار مجهز با دارا بودن حدود ۱۰ هزار دانشجو که بیشتر آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی آموزش می بینند، براساس نظام رتبه بندی Times higher educationرتبه ۴۷ جهان و ۱۳ اروپا را دارد.

بیشترین تحقیقات دانشگاه Wageningen در زمینه سلامت غذا بوده که در این زمینه قطب علمی جهانی محسوب می شود.

در این بازدید معاون تحقیقات و فناوری، معاون غذا و دارو و رئیس مرکز تحقیقات سلامت غذا، رئیس آزمایشگاه جامع تحقیقاتی و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت غذا و مجری طرح ملی بررسی آلاینده ها در مواد غذایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حضور داشتند.

در این سفر جلساتی با روسای دانشگاه، مرکز و بیمارستان Wageningen برگزار شد و طرفین ضمن پرداختن به معرفی و ارائه توانمندی های خود در خصوص نحوه همکاری و شرایط تفاهم نامه بحث و گفتگو کردند.

در پایان جلسات رئیس دانشگاه و هیات همراه از بخش های مختلف مرکز تحقیقات Rikilt و دانشگاه Wageningen و بیمارستان Wageningen بازدید به عمل آوردند که توسط شبکه های تلویزیونی و روزنامه های رسمی هلند نیز پوشش خبری داده شد.

منبع :

مهلا کاشانی