ریزه کاری‌های برخورد با نوجوان چیست؟

توجه به نیازهای دوران نوجوانی و مدیریت برخورد والدین با او در این دوران بسیار مهم است.

ریزه کاری‌های برخورد با نوجوان چیست؟فریبا احدی بیگلو روانشناس تربیتی در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، عنوان کرد: اگر فرزند نوجوان دارید، همیشه این امکان وجود داشته که از ظاهر، طرز لباس پوشیدن و حتی نحوه صحبت کردن والدین خود ایراد خود ایراد گرفته که تا حدی هم فکری با او می‌تواند این امر را کاهش دهد.

وی افزود: توجه به دوستان فرزند نوجوان خود و عدم نصحیت و سرزنش‌های تند به او در ایجاد یک رابطه صمیمی میان والدین و نوجوان اهمیت داشته و از طرفی نظارت‌های غیر محسوس بر رفتارها و رفت و آمدهای وی با دوستانش بسیار مهم است.

احدی بیگلو تصریح کرد: با تعریف از ظاهر و نحوه لباس پوشیدن نوجوان اعتماد به نفسش را بالا برده و به خاطر زیاد نگاه کردن در آینه و توجه به ظاهرش مورد سرزنشش قرار ندهید، بلکه ارزش زمان و ویژگی‌های چهره و ظاهر خودش را به او یادآور شوید.

این روانشناس تربیتی در پایان خاطر نشان کرد: هرگز به طور جاسوسانه صحبت‌ها و رفت و آمدهای نوجوان با دوستانش را کنترل نکنید، بلکه سعی شود تا رابطه‌ای دوستانه را با او برقرار کرده و همچنین اگر او به فرد دیگری از نزدیکان مثل برادر یا خواهر بزرگتر، عمه یا عمو یا عمو بیشتر اطمینان داشته و در گفتگو و ابراز احساساتش بیشتر راحت است، اجازه دهید تا خواسته‌هایش را با او در میان بگذارد.

منبع :

خرید کتاب