وقتی کودک حاضر جواب می‌شود

حاضر جوابی و گفتن کلمه (نمی‌خواهم) توسط کودک به والدینش همیشه به دلیل گستاخی او نیست.

وقتی کودک حاضر جواب می‌شودمجتبی کاشانی روانشناس تربیتی در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: کودک با آغاز دو سالگی در خود حس خود مختاری و استقلال کرده و در این شرایط در مقابل خواسته والدین خود حاضر جواب بوده که این رفتار او ناشی از خستگی در رسیدن به هدفش است.

وی در ادامه گفت: معمولا (نمی‌خواهم) و یا (نمی‌توانم) از این کودکان در مقابل خواسته و انتظارات والدین شنیده شده و باید توجه داشت که کودک قصد گستاخی و لجبازی با پدر و مادر خود را نداشته و این کار او فقط به خاطر دستیابی به خود مختاریش است.

کاشانی افزود: والدین در هنگام این برخوردهای فرزندانشان باید از او بخواهند تا اگر نظری مخالف با شما را نیز دارد، آن را به صورت مودبانه بیان کرده مثلا به جای گفتن کلمه نمی‌خواهم، بگوید من با نظر شما موافق نیستم و یا خواسته و انتظار دیگری را از شما دارم.

این روانشناس تربیتی در پایان خاطر نشان کرد: به فرزندتان بیاموزید که اگر عقیده و نظر خود را با حاضر جوابی بگوید، دیگر مثل قبل او را دوست نداشته و باعث کاهش ارزشش نزد شما خواهد شد همچنین هنگامی که طبق خواسته شما، انتظارش را بیان کرد حتی اگر برخلاف میلتان بود آن را نیز تا حد ممکن پذیرفته و مورد تشویق قرار دهید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
جريان الكتريكي و مدارهاي جريان مستقيم از فیزیک 2 يازدهم تجربي
يازدهم تجربي     دبیر : پدرام رحمتی