اجرای طرح همیاران پلیس و فرهنگیان ترافیک توسط آموزش و پرورش

طرح «همیاران پلیس» و «طرح فرهنگیان ترافیک» در راستای ترویج ارتقای فرهنگ ترافیک توسط آموزش و پرورش و با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی در حال اجراست.

اجرای طرح همیاران پلیس و فرهنگیان ترافیک توسط آموزش و پرورش

طرح «همیاران پلیس» و «طرح فرهنگیان ترافیک» در راستای ترویج ارتقای فرهنگ ترافیک توسط آموزش و پرورش و با مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی در حال اجراست.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از خبرگزاری مهر، به دنبال انتشار خبری با عنوان «۳ هزار کشته حوادث ترافیکی کودک هستند/ آموزش و پرورش پاسخ دهد»، معاونت پرورشی و فرهنگی توضیحاتی ارائه کرد.

در این توضیحات آمده است: وزارت آموزش و پرورش با همکاری و مشارکت پلیس راهنمایی و رانندگی از سالها قبل با هدف ایمنی کودکان و ترویج ارتقای فرهنگ ترافیک در بین دانش آموزان طرح همیاران پلیس (ویژه دانش آموزان) و طرح فرهنگیان ترافیک (ویژه همکاران) را به صورت جدی در دستور کار قرار داده و با عضویت و حضور موثر در کمیسیون ایمنی راه های کشور برنامه ها و اقدامات اثربخشی را انجام داده است که گزارش مختصر آن به شرح ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می گردد.

بنا بر این توضیحات: وزارت آموزش و پرورش سعی کرده از تمامی ظرفیت های موجود در فعالیت های مکمل و فوق برنامه های دانش آموزی از قبیل کانون های فرهنگی و تربیتی، مجتمع ورزشی، اردوگاه های فرهنگی تربیتی و مجلات برای آشنایی، آموزش و فرهنگ سازی نظم و انضباط اجتماعی و کاهش تلفات جانی، برای دانش آموزان، فرهنگیان و اولیاء دانش آموزان استفاده کند.

مهم ترین اقدامات در این زمینه شامل موارد زیر است:

ـ تشکل کارگروه تخصصی فرهنگ ترافیک با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش و راهنمایی و رانندگی و جلسات ماهانه

ـ انعقاد تفاهم نامه همکاری های مشترک معاونت پرورشی و فرهنگ با پلیس راهور

ـ جذب، ساماندهی و آموزش بیش از ۹ میلیون نفر از دانش آموزان سراسر کشور به عنوان همیار پلیس (دوره  ابتدایی) پلیس یار نوجوان (دوره متوسطه اول) و پلیس یار جوان (دوم متوسطه)

ـ جذب، آموزش و ساماندهی فرهنگیاران ترافیک و اعضای افتخاری پلیس نامحسوس به تعداد ۱۰۰ هزار نفر در سراسر کشور.

ـ حضور دانش آموزان و فرهنگیان در رزمایش و آماده باش نوروزی در اسفندماه هر سال

ـ برگزاری دوره های آموزشی برای دانش آموزان و فرهنگیان با هماهنگی پلیس راهور

ـ اعطای لوح، احکام و کارت شناسایی به اعضاء

ـ اعزام دانش آموزان به شهرک ترافیکی راهنمایی و رانندگی

ـ برگزاری همایش های طلایه داران ترافیک با حضور فرهنگیان و همیاران پلیس در سالهای ۹۰، ۹۱ و ۹۲، ۹۳، ۹۴ در (برج میلاد، سالن آزادی، سالن همایش های صدا و سیما، اردوگاه شهید باهنر تهران)

ـ برگزاری جشن مهر و دانش در اوایل مهرماه هر سال

ـ برگزاری طرح یک روز بدون حادثه با مشارکت پلیس و همیاران و... در هفته ناجا

ـ حضور همیاران و فرهنگیاران در برنامه تلویزیونی سفر بخیر و تقویت فرهنگ راهنمایی و رانندگی

ـ برگزاری مسابقات ورزشی، دوچرخه سواری همیاران

ـ ارائه برنامه و پیشنهاد به کمیسیون ایمنی راه ها

منبع :

مهلا کاشانی