علت درگیری فرزندانتان را شناسایی کنید

والدین در کاهش دعوا و درگیری‌های میان فرزندان خود نقش موثری خواهند داشت.

علت درگیری فرزندانتان را شناسایی کنیدشیوا وکیلی روانشناس تربیتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: دعوا میان فرزندان یکی از مشکلات و دغدغه های والدین بوده که یکی از علت های آن چشم وهم چشمی و رقابت میان آنها خصوصا بین خواهر یا برادر بزرگتر نسبت به کوچکتر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: تاکید بر رفتارهای مثبت کودک و تشویق به حل مسالمت آمیز مشکلات میان آنها که با یکدیگر بدون ایجاد دعوا به توافق رسیده و به کسی که زودتر این درگیری را پایان دهد از سوی والدین پاداشی درنظر گرفته شود.

وکیلی افزود: شناسایی علت و نقاط شروع درگیری توسط پدر و مادر و توجه به علایق و توانایی فرزندان که با رعایت احترام به هریک با آنها گفت‌وگو کرده و در مورد احترام به حقوق طرف مقابل آنها را قانع سازند و کودکان نیز بیاموزند تا با روش های مسالمت آمیز و گفت‌وگو نیز می‌توانند مشکل خود را برطرف کنند.

این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد:در خانه قوانینی بوسیله والدین وضع حاکم باشد تا هریک از فرزندان موظف باشند حتی در هنگام عصبانیت و خشم نیز خود را کنترل کرده و از دعوا و درگیری پرهیز کنند.

منبع :