چطور بد زبانی کودک را اصلاح کنید

بد زبانی کودک فقط مختص به فحاشی نبوده و با صدای بلند صحبت کردن و فریاد زدن نیز شامل این رفتار می‌شود.

چطور بد زبانی کودک را اصلاح کنیدامین حق وردی روانشناس تربیتی در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: فحاشی و بد زبانی کودک علت‌های مختلفی داشته از جمله مشاهده فیلم‌ها و کارتون‌های خشونت بار، رفتار والدین، آموزش از طریق بچه‌ها و همسالانش در مهد کودک و مدارس، باعث ایجاد این رفتار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: اولین نکته در پیشگیری زا بد زبانی کودک، اصلاح رفتار والدین در صورت بد زبان بود نسبت به یکدیگر بوده که باید در نظر داشت رفتاری را که توسط بزرگ‌ترها دیده و شنیده باشند انجام داده و الگوی خود قرار می‌دهند.

حق وردی اضافه کرد: آموزش درست حرف زدن توسط والدین به کودک و این که در موقعیت‌هایی که او خشمگین است به جای الفاظ زشت و رکیک چه کلماتی را باید بکار ببرد تا در طرف مقابلش، اثر بخش تر بوده و بتواند به هدف خود سریع تر دست پیدا کند.

این روانشناس در پایان تاکید کرد: احترام به کودک موجب شده تا او این رفتار را الگو در برقراری رابطه با اطرافیانش قرار داده و هرگز حتی در زمانی که از فرزند خود به شدت عصبانی بوده، از تنبیه خصوصا تنبیه بدنی استفاده نکنید، زیرا موجب لجبازی و پا فشاری او بر این رفتارش خواهد شد.

منبع :