بکارگیری درمان‌های طب فیزیکی در مقابله با آرتروز

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران، گفت: سعی کلی در مورد آرتروز این است که درد بیمار کاهش یابد و خشکی مفصل او کمتر شود تا عملکرد حرکتی بهتری داشته باشد.

بکارگیری درمان‌های طب فیزیکی در مقابله با آرتروز

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید احمد رئیس السادات در آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره سالیانه طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: آرتروز یک بیماری مزمن و پیشرونده است که حالت فرسایشی دارد و تاکنون هیچ یک از داروهای شیمیایی یا روش های فیزیکی نتوانسته اند آن را درمان کنند یا جلوی پیشرفت آن را به طور کامل بگیرند.

 وی افزود: از این رو، دانشمندان با مطالعه روش های جدید به دنبال بدست اوردن راهی برای کنترل بیماری به جای علاج آن هستند.

رئیس السادات ادامه داد: در واقع سعی کلی در مورد آرتروز این است که درد بیمار کاهش یابد و خشکی مفصل او کمتر شود تا عملکرد حرکتی بهتری داشته باشد.

عضو هیئت علمی بیمارستان شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: اولین راه درمان که در مورد آن اتفاق نظر وجود دارد و مبتنی بر شواهد علمی است ، اصلاح الگوی زندگی، کاهش وزن و بهبود انعطاف پذیری عضلات مرتبط است.

رئیس السادات اضافه کرد: همچنین روش های دارویی و فیزیکی دیگری نیز وجود دارد مانند مصرف مسکن هائی مانند استامینوفن یا مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروییدی مانند ناپروکسن که موقتا میزان درد بیمار را کاهش می دهد و جنبه درمانی ندارد.

وی با بیان اینکه بیشتر بیماران آرتروزی، سالمند هستند، گفت: این دسته از بیماران از داروهای دیگر نیز استفاده می کنند که تداخل داروها می تواند برای آنها عوارض جانبی به همراه داشته باشد بنابراین به کارگیری مناسب روش های فیزیکی و توانبخشی می تواند علاوه بر کنترل علایم سبب کاهش مصرف داروها و آسیب های مربوط به آنها شود.

رئیس السادات گفت: یکی از روش های فیزیکی سرمادرمانی است که برای آرتروزهای حاد و دردهای شدید بکار می رود.

وی ادامه داد: در مورد آرتروزهای مزمن از روش گرمادرمانی عمقی، اولتراسوند و تحریکات الکتریکی و سایر روش های طب فیزیکی و فیزیوتراپی استفاده می شود.

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: لیزر درمانی روش دیگری است که اخیرا شایع شده و گزارش های مختلف نشان داده است که این روش می تواند در کاهش درد و بهبود عملکرد بیماران موثر باشد و حتی برخی از روشهای لیزری می تواند در ترمیم آرتروز و غضروف های دچار فرسودگی کمک کننده باشد

رئیس السادات افزود: البته تحقیقات گسترده ای در مورد اینکه تا چه حد این روش می تواند در زمینه ترمیم ارتروز کمک کننده باشد، در دست انجام است.              

وی استفاده از وسایل کمک حرکتی مانند عصای مناسب را از دیگر روش های فیزیکی موثر در بهبود عملکرد حرکتی مناسب بیماران عنوان کرد و گفت : استفاده از زانوبندها ، کفی مناسب به خصوص برای افرادی که زانوی پرانتزی دارند موثر است.

دبیر انجمن طب فیزیکی گفت: برای افرادی که روش های دارویی خوراکی و فیزیکی موثر نیستند تزریقات داخل مفصلی استروییدها (کورتون) و آمپول های ژله ای (هیالورونیک اسید) اگر به موقع و به صورت محدود صورت گیرد ، می تواند موثر باشد.

وی گفت: همچنین روش پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت، به عنوان نسل جدیدی از تزریقات داخل مفصلی شناخته می شود که طول اثر طولانی تری حدود یک سال دارد اما آن هم درمان قطعی نیست. مبتلایان به آرتروزهای خفیف و متوسط با سن کمتر از ۷۰ سال که چاق نیستند و دچار کم خونی و یا سرطانهای استخوانی یا خونی نیستند ، بهتر می توانند از مزایای این روش کمک بگیرند.

رئیس السادات استفاده از روش ازن درمانی را یکی از روش های جدید در این زمینه عنوان کرد و افزود: این روش برای کاهش درد مبتلایان به ارتروز زانو به کار می رود که طی آن در هر هفته یک یا دو تزریق انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: در تحقیقاتی که اخیرا در مرکز تحقیقات طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده، مشاهده شده است که استفاده از ازن درمانی و پلاسمای غنی از فاکتور رشد یا PRGF در مبتلایان به آرتروز زانو می تواند در کنار سایر روش های فیزیکی برای بهبود عملکرد و افزایش کیفیت زندگی بیماران موثر باشد.

رئیس السادات به حضور مهمانان خارجي در اين كنگره اشاره كرد و افزود: مهماناني از هشت كشور ازجمله سوئد، مالزي، فرانسه، آلمان,کره و آمريكا در اين كنگره حضور يافته و به ايراد سخنراني مي پردازند.
به گفته رایگانی  نوزدهمين كنگره سالانه انجمن طب فيزيكي و توانبخشي به همت اين انجمن و با همكاري دانشگاه هاي علوم پزشكي و علوم بهزيستي، شورای اسلامی شهر تهران و پژوهشکده پزشکی و مهندسی جانبازان در روزهاي ۱۴ تا ۱۶ بهمن ماه در هتل المپيك برگزار می شود برگزار مي شود.

منبع :