رتبه آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران بین 800 دانشگاه برتر جهان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۵، دانشگاه علوم پزشکی تهران توانست رتبه ۷۴ را در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان به خود اختصاص دهد.

رتبه آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران بین 800 دانشگاه برتر جهان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۵، دانشگاه علوم پزشکی تهران توانست رتبه ۷۴ را در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان به خود اختصاص دهد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از خبرنگار مهر، علی جعفریان در نشست هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران به مناسبت دهه فجر با اشاره به آمارهای این دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ۴۶ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه ما را استاد تمام و دانشجویان تشکیل می‌دهند، از این پس کیفیت ارائه خدمات بالینی هم در ارتقا هیات علمی تاثیرگذار خواهد بود.

جعفریان با اشاره به وضعیت پژوهشی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: H INDEX هیات علمی ما ۱۰۵ است؛ در واقع ۷۰ استاد تمام در دانشگاه داریم که بالای ۱۰۰ مقاله دارند.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۰ درصد از هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی و ۲ درصد هیات علمی کل دانشگاه‌های کشور را در اختیار دارد و از همین رو ۹ درصد تولیدات علمی کشور و ۳۳ درصد تولیدات علمی پزشکی کشور را برعهده دارد.

جعفریان تصریح کرد: ۵ هزار مقاله از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران به چاپ رسیده که از این میان بیش از ۳ هزار مقاله در نمایه‌های بین‌المللی به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۵، ۶ دانشگاه از ایران وجود داشته‌اند که دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه ۵۰۰ تا ۶۰۰ حضور داشته و رتبه آموزشی این دانشگاه در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا ۷۴ بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به وضعیت دانشگاه گفت: ۱۵ هزار پرسنل داریم که دو سوم آنها در بخش های خدماتی و درمانی هستند و یک سوم در بخش های آموزشی فعالیت می کنند. ۱۳ تا ۱۴ هزار دانشجو داریم که یک هزار و ۶۵۳ عضو هیات علمی آموزش آنها را برعهده دارند.

وی افزود: از میان اعضای هیات علمی ما ۳۵ درصد زن هستند و ۱۰۴ عضو هیات علمی پژوهشی داریم. ۴۶ درصد اساتید ما استاد تمام و دانشیار هستند.

جعفریان یادآور شد: ما در یکسال گذشته ۹ فلوشیپ جدید ایجاد کرده ایم که علاوه بر ۳۸ رشته تخصصی، در حال حاضر ۵۰ رشته تخصصی تکمیلی (فلوشیپ) در دانشگاه داریم . ضمن اینکه در امتحانات کشوری هم همیشه رتبه های اول را در اختیار داشته ایم.

وی با اشاره به رتبه اول دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه پژوهش گفت: ما به مدت ۱۳ سال رتبه اول پژوهشی بوده ایم. در دومین دوره طرح راد که به رتبه بندی آموزشی می پردازد نیز رتبه دوم را کسب کرده ایم. ما خودمان را بدون رقیب نمی دانیم و معتقدیم که باید اشکالات حوزه های مختلف را شناسایی کنیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره وضعیت درمانی این دانشگاه گفت: ما تخت خالی در بیمارستانهای دانشگاه نداریم و بسیاری منتظر بستری هستند. یک میلیون مراجعه اورژانس و ۲۶۰ هزار به صورت سالانه داریم و متوسط اقامت در بیمارستان های دانشگاه ۴.۱۳ روز است.

وی گفت: در حال حاضر تمامی خدمات درمانی پیشرفته که در کشور وجود دارد در بیمارستان های دانشگاه ارائه می شود و با ۵ هزار و ۵۰۰ پیوند سلول های بنیادی بخش مهمی از خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می دهیم.

جعفریان درباره میزان جذب کمک های خیرین به دانشگاه گفت: بیش از ۴۰ میلیارد تومان در سه سال گذشته از سوی خیرین به دانشگاه کمک شده است که بیشتر این کمک ها به طور مستقیم به حوزه درمان اختصاص پیدا کرده است. ضمن اینکه جاهای دیگری هم مانند خوابگاه و پژوهش برای کمک وجود دارد که هنوز خیرین وارد نشده اند.

وی درباره ضرورت ورود رسانه ها به موضوع فرهنگ سازی سلامت گفت: علل مرگ و میر شایع ایرانی ها ۲۴ درصد در اثر بیماریهای قلبی، ۱۰ درصد در اثر سکته مغزی و ۸ درصد در اثر تصادفات است. در واقع بخش عمده مرگ و میر به عواملی مانند دیابت، فشار خون، چاقی، سیگار، سبک زندگی اختصاص دارد که باید با کمک رسانه ها این سبک زندگی تصحیح شود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به بار بیماریهای روانی در کشور گفت: بار بیماریهای روانی در کشور بالاست و سالهایی که به دلیل ناتوانی و افسردگی جدی از عمر انسان کم می کند مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: در کشور تنها ۲۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری های روانی خدمات کافی می گیرند. بر اساس نتایج یک تحقیق، مردان مجرد بیکار بیشترین صدمه را از افسردگی و بیماری های روانی می برند.

جعفریان درباره اجرایی شدن دستورالعمل پوشش حرفه ای در دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: پوشش حرفه‌ای جزئی از رفتار است و راهی که پیش گرفته‌ایم این است که با توجه به همه ابزارها بتوانیم در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهیم تا رفتار حرفه‌ای با توجه به همه جنبه‌های آن در دانشگاه نهادینه شود.

منبع :

مهلا کاشانی