راه‌اندازی پایگاه ملی اطلاعات منابع خاک کشور

دبیر ستاد توسعه فن آوری، آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی از راه‌اندازی پایگاه ملی اطلاعات منابع خاک کشور تحت عنوان وب با حمایت این ستاد خبر داد.

راه‌اندازی پایگاه ملی اطلاعات منابع خاک کشورحسینعلی بهرامی دبیر ستاد توسعه فن‌آوری آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان افزود: راه‌اندازی پایگاه ملی اطلاعات منابع خاک کشور تحت عنوان وب با حمایت این ستاد انجام شده است این ستاد بر نحوه مدیریت و تغذیه دائم سامانه با داده‌های مختلفی که روزانه در حجم وسیعی از دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و بخش خصوصی و دولتی در حال تولید است تأکید دارد.

وی بیان کرد: راه‌اندازی این پایگاه ملی بسیار تأثیرگذار است و راه‌اندازی زودهنگام این پایگاه با هدف قرار دادن داده‌ها در اختیار عموم محققان و کاربران بخش خصوصی انجام شده است.

بهرامی تصریح کرد: این پایگاه دارای داده ابزاری جهت پایش ویژگی‌های خاک در مقیاس ملی است و برای ایجاد دسترسی به تمام اطلاعات و ویژگی‌های منابع خاک کشور از طریق یک درگاه واحد و تحت عنوان وب راه‌اندازی شده است.

دبیر ستاد توسعه فن‌آوری آب، خشکسالی و محیط زیست در پاسخ به این سوال که این پایگاه ملی چه ویژگی‌هایی دارد، افزود: این پایگاه ملی شامل راهکارها، ابزارها و استانداردهایی برای شناسایی و بارگذاری اطلاعات خاک‌ و راهکارهای ورود سریع و امن به اطلاعات شبکه است که امکان جستجوی پیشرفته در بانک اطلاعات جامع علمی را برای محققان و پژوهشگران به سادگی فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این پایگاه به عنوان یکی از جامع‌ترین سامانه‌های بخش تحقیقات خاک و آب کشور بتواند به عموم کاربران بخش آب و خاک کشور خدمات ارائه کند.

منبع :