خفاش‌ها چگونه صدای خود را در فضاهای پرصدا تشخیص می‌دهند

محققان آمریکایی با مطالعه بر روی سیستم شناسایی صوتی خفاش‌ها، عملکرد این جانداران را در تشخیص سیگنال صدای خود در فضایی مملو از صدا شناسایی کردند.

محققان آمریکایی با مطالعه بر روی سیستم شناسایی صوتی خفاش‌ها، عملکرد این جانداران را در تشخیص سیگنال صدای خود در فضایی مملو از صدا شناسایی کردند.

سیستم صوتی خفاش‌ها در ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما با توجه به زندگی‌گروهی هزاران خفاش در غارهای تاریک، عملکرد هر خفاش در تشخیص سیگنال بازتاب صدای خود در فضایی مملو از صدا در هاله‌ای از ابهام بود.

دکتر یوسی یوول در مورد ماهیت پیچیده سیستم رادار خفاش‌ها در تشخیص سیگنال خود در فضایی مملو از اختلالات صوتی اظهار کرد: عملکرد رادار صوتی خفاش‌ها بسیار پیچیده‌تر از تصورات قبلی است، به‌طوری‌که این جانداران برای شناسایی سیگنال صوتی خود از الگوهای صدای همپوشان برای سرکوب صدای محیط استفاده کرده و قادر هستند صدای تولیدی خود را از نظر تکرار، مدت و حتی نوع سیگنال خروجی مدیریت کنند.

وی در ادامه افزود: رادارهای امروزی بر اساس عملکرد سیستم آشکارساز صوتی خفاش‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که با این اکتشاف منتظر پیشرفت‌های چشمگیری در صنایع رادارهای نظامی و علمی خواهیم بود.

یوول برای درک بهتر عملکرد سیستم آشکارساز صوتی خفاش‌ها گفت: در نظر بگیرید که شما با چشمان بسته در یک مهمانی بزرگ و پر سروصدا قرار دارید، حال از شما خواسته می‌شود که از اکوی صدای خود میز وسط سالن را پیدا کنید. در واقع این یک مثال ساده از پیچیدگی سیستم صوتی خفاش است، چرا که تنها راه نجات و تغذیه خفاش‌ها، استفاده از سیستم آشکارساز صوتی است.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب