همکاری درس‌ها با یکدیگر

برای موفقیت در هر مجموعه یا زمینه‌ای باید بتوانید تمام عوامل تأثیرگذار را به‌خوبی پیش ببرید.

همکاری درس‌ها با یکدیگر

برای موفقیت در هر مجموعه یا زمینه‌ای باید بتوانید تمام عوامل تأثیرگذار را به‌خوبی پیش ببرید. مثلاً به مکانیزم یک ساعت مچی توجه کنید؛ هر جزء، هر چند هم کوچک باشد باید به‌درستی کار کند تا در کار کل مجموعه خللی ایجاد نشود و این هماهنگی موجب شود تا ساعت دقیق کار کند.

یا کارمندان یک شرکت را در نظر بگیرید. بازدهی کار زمانی به بیش‌ترین حد خود می‌رسد که تمام آن‌ها کارشان را به بهترین شکل انجام دهند و حتی اگر یک نفر هم در کار خود کوتاهی کند در کل مجموعه تأثیرگذار خواهد بود. هر چند آن شرکت دارای قسمت‌های مختلف باشد و کارها تفکیک شده باشد با این حال چون یک گروه هستند، قطعاً به نحوی به یکدیگر وابسته‌اند و انجام درست کارها از سوی هر فرد در کار کل افراد تأثیرگذار خواهد بود و به مجموعه سرعت خواهد بخشید و تک تک افراد ناگزیر باید تمام تلاش خود را داشته باشند تا بهترین نتیجه‌ی ممکن حاصل شود.

عملکرد شما در آزمون نیز به همین شکل است و هر درس به نحوی در نتیجه‌ی کل تأثیرگذار خواهد بود؛ به همین دلیل افرادی موفق‌ترند که می‌توانند در مجموع کل درس‌ها نتایج قابل قبولی کسب کنند.

شما نیز به میزانی که بتوانید تمام درس‌ها را ارتقا دهید موفق‌تر خواهید بود. البته برخی درس‌ها به علت عملکرد نه‌چندان خوب دیگران، تراز بالاتری به شما می‌دهند و بالعکس؛ مثلاً شاید دو درس را مشابه زده باشید ولی تراز‌های متفاوتی به دست آید.

به طور مثال عربی و زبان را بررسی می‌کنیم. به این علت که تعداد افراد زیادی زبان را با درصد بالا می‌زنند شما نیز باید عملکرد خوبی در این درس داشته باشید تا ترازتان افت نکند و در نقطه‌ی مقابل چون تعداد زیادی از داوطلبان در درس عربی نمی‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند، اگر بتوانید خوب پاسخ دهید تراز بسیار خوبی کسب خواهید کرد. مثلاً ممکن است با درصد 50 در درس عربی تراز بالای 6500 کسب کنید ولی در درس زبان با همین درصد ترازتان حدود 5500 شود. این اختلاف تراز با درصدهای مشابه، به علت این است که تراز به عملکرد دیگر رقیبانتان بستگی دارد.

باید سعی کنید درس‌هایی را که عملکرد خوبی دارید حفظ کنید و بتوانید در همان سطح نگه دارید یا حتی کمی پیشرفت کنید و بقیه‌ی درس‌ها را به آن‌ها ملحق کنید نه این‌که هر آزمون درس‌هایی را که در گذشته خوب بوده‌‌اید رها کنید و به سراغ درس‌های جدید بروید و مدام عملکرد نوسانی داشته باشید.

با این کار آن‌چه را انتظار دارید نخواهد شد؛ یعنی هر آزمون دو درس را خوب بخوانید تا در پایان همه را خوب خوانده باشید؛ زیرا هر آزمون درس‌ها پیشروی دارند و نیاز است تا بتوانید موازی با هم، همه‌ی مطالب را به‌خوبی پیش ببرید.

این کار یک نوع همکاری درس‌ها با یکدیگر است که در پایان منجر به پیشرفت و موفقیت هر چه بیش‌تر شما خواهد شد.

همکاری و همسو بودن در هر کاری می‌تواند باعث رسیدن به هدف شود.