پرتاب موشک پروتون با بخشی از بزرگراه داده فضایی اروپا

یک موشک پروتون روسیه روز گذشته (جمعه) به همراه بخش اول "بزرگراه داده فضایی" اروپا و یک ماهواره ارتباطاتی یوتل‌ست از قزاقستان به فضا پرتاب شد.

پرتاب موشک پروتون با بخشی از بزرگراه داده فضایی اروپا

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این موشک در ساعت 4:20 بامداد به وقت محلی از پایگاه فضایی بایکنور روسیه به فضا ارسال شد.

نقطه ارتباطی EDRS-A نخستین بخش از سیستم انتقال داده اروپا است که یک بزرگراه بزرگ داده با هزینه نزدیک به 545 میلیون دلار برای جمع‌آوری فناوری ارتباطات جدید مبتنی بر لیزر است.

سیستم انتقال داده اروپا بلندپروازانه‌ترین برنامه مخابراتی سازمان فضایی اروپا تا به امروز است و ابزار لازم برای یک بازار کاملا جدید در ماهواره‌های ارتباطی تجاری را ایجاد می‌کند.

این نقطه ارتباطی با استفاده از فناوری لیزری به ارائه خدمات انتقال داده نزدیک به زمان واقعی خواهد پرداخت. این امر بطور چشمگیری دستیابی به داده‌های مهم، کمک به امدادرسانان در زمان بروز بلایای طبیعی و نظارت دریایی را ارتقاء خواهد بخشید.

EDRS-A از تابستان سال آینده کار انتقال اطلاعات را از نخستین مشتریان خود یعنی ماهواره‌های Sentinel-1 و 2 آغاز خواهد کرد. سازمان فضایی اروپا و شرکت دفاعی و فضایی ایرباس از این جا به بعد از نخستین نقطه و نقاط آینده EDRS برای تبدیل زمان ارسال داده ماهواره‌های مدار پائین، ایستگاه فضایی بین‌المللی و هواپیماهای بدون سرنشین به زمین از حالت متناوب به نزدیک مستمر استفاده خواهند کرد.

پس از استقرار کامل این سیستم، EDRS تا 50 ترابایت داده را روزانه از فضا به زمین منتقل خواهد کرد.

منبع :