نانو زیست حسگری که با اسپری آفت‌کش ترکیب می‌شود

یکی از محققان دانشگاه کرنل با استفاده از نانوذرات طلا زیست حسگری را تولید کرد که می‌تواند بدون نمونه‌برداری وضعیت زمین زراعی را مشخص کند.

نانو زیست حسگری که با اسپری آفت‌کش ترکیب می‌شودبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از محققان از دانشگاه کرنل نانو زیست حسگری تولید کرده است که قادر به شناسایی مواد شیمیایی، آفت‌کش‌ها و کودهای استفاده شده در زمین‌های زراعی است و می‌تواند به کشاورزان در مدیریت محصولات کمک کند.

ایده‌ی اصلی این محقق این است که حسگرها را با اسپری آفت‌کش ترکیب کند به طوری که امکان رصد اثرات استفاده از آفت‌کش در مزارع وجود داشته باشد. همچنین با این روش‌ می‌توان میزان کود شیمیایی مورد نیاز برای مزارع را شناسایی کرد.

وی در این روش از نانوذرات طلا استفاده کرده است، ذراتی که ابعاد بسیار کوچکی داشته و در این پروژه با اسپری مخصوص سم‌پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعد از توزیع آفت‌کش یا کودهای شیمیایی، با استفاده از یک اسکنر لیزر دست‌ساز، سیگنال‌های مربوط به این مواد از زمین جمع‌آوری می‌شوند.

این که مشخص باشد چه ترکیباتی روی زمین زراعی وجود دارد به کشاورزان این فرصت را می‌دهد تا درباره استفاده مجدد از آفت‌کش یا کودهای شیمیایی تصمیم صحیح بگیرند.

در واقع با این روش می‌توان یک نگاه کلی به تمام زمین زراعی کرد بدون این که نیاز به نمونه ‌برداری خاصی باشد. با این کار مواد شیمیایی وارد شده به زمین شناسایی می‌شوند و در صورت نیاز به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

منبع :

خرید کتاب