شلیک توپ‌های دارویی به بافتهای بدن با نیروی ماوراءصوت

دانشمندان در تازه‌ترین دستاورد خود برای دارورسانی هدفمند، اقدام به ساخت توپ‌های میکرومتری کردند.

شلیک توپ‌های دارویی به بافتهای بدن با نیروی ماوراءصوت

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، قرص‌ها ابزار دقیق و ظریفی برای انتقال دارو نیستند. گوارش نیز یک فرآیند درهم و برهم است و نامطلوب‌ترین نکته در مورد درمان با مصرف قرص این است که نمی‌توان اطمینان یافت که بعد از عمل گوارش، داروها در مسیر درست و به میزان کافی به بافتهای مورد نظر برسند.

تصور کنید به جای این که با یک پارچه آغشته به مواد بیهوشی دهان شما را بپوشانند و بی هوشتان کنند، یک اسلحه توپ مانند میکرومتری با استفاده از نیروی صوت دارو را به سمت اندام موردنظر شلیک کند و هیچ نیازی به بیهوش کردن شما نباشد.

مقاله‌ای که تحت عنوان Acoustic Microcannons: Toward Advanced Microballistics در مجله ACSNano به چاپ رسیده از توپ‌های بسیار کوچکی خبر می‌دهد که در آینده می‌توانند دوز مناسب داروها را به بافت خاصی از بدن منتقل کنند.

بدنه این توپ‌ها تنها پنج میکرومتر طول دارد. برای این منظور محققان ابتدا یک غشا را مانند ایجاد حفره‌های کوچکی در سطح پوست، سوراخ کردند. سپس لایه‌ای از طلا و گرافن به حفره‌ها اضافه کردند تا نیروی شلیک توپ‌ها را تقویت کند. سپس یک نانولوله در حد یک میکرومتر (به اندازه یک ویروس HIV) روی توپ سوار می‌شود که از سیلیکون ساخته شده و با یک ژل مایع پوشانده شده است.

این ژل حاوی پرفلورکربن(PFC) به عنوان سوخت است؛ زیرا بدون وجود سوخت نمی‌توان توپ را شلیک کرد. وقتی PFC را با یک پالس صوتی ماوراصوت روشن کنید، شروع به تبخیر می‌کند و این امر منجر به تولید حباب‌های کوچک گاز می‌شود که به سرعت منتشر می‌شوند، انتشار سریع این حباب‌ها لوله توپ راوادار به شلیک می‌کند.

محققان توانسته‌اند با استفاده از این توپ به عمق بافت‌های بدن نفوذ کنند و این امر امکان استفاده از این مکانیسم برای انتقال دارو در آینده را امکان‌پذیر می‌کند.

به گفته محققان، ماوراصوت به یکی از زمینه‌های جذاب برای انتقال دارو تبدیل شده است زیرا کاملا غیرتهاجمی است و به راحتی می‌تواند دارو را به نواحی خاصی از بدن برساند.

منبع :