مسدود کردن سلول‌های سرطان پوست با یک ماده طبیعی

محققان در آزمایشات خود دریافتند ماده‌ای طبیعی به نام آناتو (annatto) موجب انسداد سلول‌های سرطانی پوست شده و از پیشرفت آنها در موش‌ها جلوگیری می‌کند.

مسدود کردن سلول‌های سرطان پوست با یک ماده طبیعی

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، در گذشته قبایل مختلف از این ماده به عنوان رنگ بدن استفاده می‌کردند و در حال حاضر برای رنگ مواد غذایی استفاده می‌شود، ترکیبات این گیاه از شکل‌گیری سلول‌های سرطانی ناشی از اشعه فرابنفش پیشگیری می‌کند.

ترکیب موجود در آناتو، بیکسین (bixin) نام دارد که در آزمایش‌های انجام شده مشخص شد موجب فعالیت Nrf2 بدن شده و به تقویت سلول‌های بدن در برابر سرطان کمک می‌کند.

تاثیر این ماده توسط محققان کالج داروسازی دانشگاه آریزونا در آزمایشی بر روی موش‌ها کشف شد. در این تحقیق مشخص شد به موش‌هایی که بیکسین تزریق شده اشعه فرابنفش کمتری نسبت به دیگران جذب شده است.

سرپرست این تحقیق معتقد است تحریک سلول‌ها به تولید آنتی‌اکسیدان‌های حفاظتی و عوامل درمانی مانع شکل‌گیری سلول‌های سرطانی در مکان اولیه به نسبت حمله به آن‌ها بعد از شکل‌گیری می‌شود، اگر شما از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید در واقع از ابتلا به سرطان پیشگیری کرده‌اید.

وی افزود: قدم بعدی در این تحقیق آزمایش بر روی انسان است. البته این ماده از طرف سازمان غذا و داروی امریکا برای استفاده در مواد غذایی مجوز دارد و در نتیجه چندین گام به جلو در این تحقیق برداشته‌ایم.

در نهایت آناتو ترکیب جدیدی در کرم‌های ضدآفتاب محسوب خواهد شد؛ با این تفاوت که درون بدن کار خود را انجام می‌دهد. محققان امیدوارند تا پنج سال آینده این ترکیب برای درمان استفاده شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Free Radical Biology and Medicine منتشر شده است.

منبع :