اولین ابررسانای خودمونتاژ جهان ساخته شد

محققان دانشگاه کورنل توانسته‌اند نخستین ابررسانای سه‌بعدی خودمونتاژ را طراحی کنند.

اولین ابررسانای خودمونتاژ جهان ساخته شد

محققان دانشگاه کورنل توانسته‌اند نخستین ابررسانای سه‌بعدی خودمونتاژ را طراحی کنند.

این نخستین بار است که یک ابررسانا که در اینجا از نیترید نیوبیوم استفاده شده، به شکل یک ساختار سه بعدی متخلخل gyroid خود را مونتاژ می‌کند.

Gyroid یک ساختار پیچیده مکعبی مبتنی بر یک سطح است که فضا را به دو حجم جداگانه که در هم تنیده و حاوی مارپیچ‌های مختلف است، تقسیم می‌کند.

این مواد همبسپار بلوکی آلی می‌توانند به تولید ساختارهای ابررسانا و مواد کامپوزیتی کاملا جدید که از خواص و دماهای انتقالی نوینی برخوردارند کمک کنند .

در حال حاضر ابررسانایی برای کاربردهای عملی مانند اسکنرهای ام‌آرآی و راکتورهای همجوشی تنها در دمای نزدیک به حدود منفی 273 درجه سانتیگراد امکان‌پذیر است، اگرچه آزمایشات اخیر توانسته ابررسانایی را در دمای منفی 70 درجه محقق کند.

در نخستین تلاش برای دستیابی به ابررسانایی با این خاصیت، اکسید نیوبیوم تا دمای 700 درجه سانتیگراد داغ شد. پس از سردسازی ماده تا دمای اتاق، محققان دریافتند که ابررسانایی به این شکل محقق نمی‌شود. آن‌ها همین ماده را تا 850 درجه گرم کرده و پس از سردسازی، مجددا مورد آزمایش قرار دادند که این بار ابررسانای مورد نظر حاصل شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
معرفه و نکره (علامت های اعراب فرعی) از عربی چهارم
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم دبیرستان)
دبیر : فرزاد قنبری