بعد از آزمون‌های جمع‌بندی

بعد از آزمون‌های جمع‌بندی، دید بهتری از نتیجه‌ی تلاش‌های‌مان آن هم نه در یک بازه‌ی زمانی کوتاه، بلکه در گستره‌ی زمانی چند هفته‌ای خواهیم داشت.

بعد از آزمون‌های جمع‌بندی

بعد از آزمون‌های جمع‌بندی، دید بهتری از نتیجه‌ی تلاش‌های‌مان آن هم نه در یک بازه‌ی زمانی کوتاه، بلکه در گستره‌ی زمانی چند هفته‌ای خواهیم داشت. حالا وقت حساب و کتاب است و باید برای درس‌ها و روش مطالعه‌ی اختصاصی و شخصی در هر کدام از آن‌ها وارد میدان تحلیل و بررسی شویم. چون فرصتی برای تکرار تجارب نامطلوب قدیمی وجود ندارد. وقت بهتر شدن است.

بعد از آزمون‌های جمع‌بندی باید با بی‌برنامگی خداحافظی کنیم. این گزاره‌ی معروف برای‌تان آشنا نیست؟  «سال چهارم، سال مطالعه‌ی درس‌های 3 سال تحصیلی در یک سال است.»

حالا بعد از آزمون‌های جمع‌بندی با ثابت بودن این اصل تأثیرگذار باید این را هم در نظر داشته باشیم که در نیم‌سال دوم باید هرازگاهی نیم‌نگاهی به نیم‌سال اول هم داشته باشیم و درس‌ها‌ی آن را هم مد نظر قرار دهیم. همه چیز از نیاز به تمرکز بیش‌تر و بهتر حکایت دارد؛ از افزایش نسبی حجم کاری و از این‌که اصلاً فرصتی برای بی‌برنامه بودن نیست.

بعد از آزمون‌های جمع‌بندی، همراهی با برنامه‌ی راهبردی معنای متفاوتی نسبت به قبل از آزمون‌های جمع‌بندی دارد. باید برای جبران هر آن‌چه باقی مانده و برای مطالعه و بازیابی باقی مطالب کمی بیش‌تر به نظم خاص برنامه‌ی راهبردی توجه کنیم. اگر تا قبل از آزمون‌های جمع‌بندی با سبک خاص پیشروی فقط به نیم‌سال اول می‌پرداختیم، حالا با نیم‌سال دوم همراه می‌شویم، می‌ایستیم و دوباره نیم‌سال اول را بررسی می‌کنیم. با ادامه‌ی نیم‌سال دوم رو به جلو حرکت می‌کنیم و در آخر تمام آموخته‌های‌مان را جمع‌بندی می‌کنیم. این نیم‌سال جذاب‌تر است. باید از این جذابیت کنار برنامه‌ی راهبردی لذت ببریم.

بعد از آزمون‌های جمع‌بندی فرصتی برای فکر کردن به نمرات نامطلوب نیست؛ چون نباید در جایی قبل از آزمون‌های جمع‌بندی در جا بزنیم. بعد از آزمون‌های جمع‌بندی باید کوله‌های‌مان را برداریم و سریع‌تر به سمت موفقیت بدویم. ما تجربه‌های نیم‌سال اول را فراموش نمی‌کنیم، اما فقط بهترین‌های‌شان را همراه خودمان می‌بریم و نامطلوب‌های‌شان را هم بهتر و کارآمدتر می‌کنیم. بعد از آزمون‌های جمع‌بندی آغاز دوباره‌ی ماست؛ آغاز مهم‌تر ما.