گفتگو باسامان دولتی و مادرش :ازمبارزه با سرطان تارتبه 525کنکور

گفتگوی زیر در جلسه‌ی نفرات برتر 9 بهمن با مادر سامان دولتی و سامان دولتی (الگوی سخت‌کوشی و تاب‌آوری در مقابل سرطان) انجام شده است...

گفتگو باسامان دولتی و مادرش :ازمبارزه با سرطان تارتبه 525کنکور

در جلسه‌ی نفرات برتر 9 بهمن 94، سامان دولتی و مادر او نیز حضور داشتند. سامان دولتی از سال سوم دبیرستان گرفتار سرطان شد ولی بر این بیماری سخت پیروز شد و توانست رتبه‌ی 525 رشته‌ی ریاضی را از تهران کسب کند. در این جلسه با ایشان گفتگو شد که در زیر آمده است. صحبت‌های او به واسطه‌ی اراده‌ای که داشت، بار انگیزشی و تاثیرگذاری‌ بالایی برای دانش‌آموزان دارد.

شما می‌توانید گفتگویی را که قبلا با سامان دولتی انجام شده است را نیز در سایت کانون مطالعه کنید.

گفتگو باسامان دولتی و مادرش :ازمبارزه با سرطان تارتبه 525کنکور

سامان دولتی رتبه‌ی 525 ریاضی کنکور 94 (قهرمان غلبه بر سرطان) و مادرش در جلسه‌ی نفرات برتر 9 بهمن 1394

من به واسطه‌ی بیماری‌ای که داشتم 2 سال به مدرسه نرفته بودم و برای کسانی که به مدت 2 سال از مدرسه دور باشند نیاز به شرکت در امتحانات بین ترم نیست و من از دور ناظر امتحان دادن دیگران بودم و می‌دیدم که شرایط امتحانات روی دانش‌آموزان موثر است و ساعت مطالعه‌ی آن‌ها افزایش یافته است. هر چند خودشان از امتحان دادن راضی نبودند و می‌گفتند امتحان وقت ما را تلف می‌کند ولی من که از بیرون مشاهده می‌کردم می‌دیدم امتحان‌ها خیلی برایشان مفید است.

شما حتی زمانی که در دوران نقاهت هم بودید در آزمون‌ها غایب نشدید؟ چطور بود که با هر شرایطی در آزمون‌ها شرکت می‌کردید؟

سال آخر که حالم بهتر شده بود در حوزه‌ در آزمون‌ها شرکت می‌کردم ولی سال قبل به سبب بیماری‌ام حتی مواقعی پیش می‌آمد که مادرم سوالات را می‌گرفتند و به منزل می‌آوردند و من پاسخ می‌دادم و دوباره برای تصحیح به کانون تحویل می‌دادند.

شما وقتی در بیمارستان هم بودید اصرار داشتید کتاب‌ها را به بیمارستان بیاورند و مطالعه کنید. در این زمینه هم توضیح می‌دهید؟

انگیزه‌ام از همان دوران بالا بود. در دوران شیمی‌ درمانی کتاب می‌بردم بیمارستان، حتی اطلاع نداشتم سرطان دارم بعد از امتحان نهایی خودم می‌خواستم سال چهارم را شروع کنم و گفته بودم همین جا می‌خوانم و می‌رسانم اصلا نمی‌خواستم طول بکشد و یک سال بمانم اصلا فکرش را هم نمی‌کردم بمانم می‌گفتم هر موقع از بیمارستان بیرون بیایم درس می‌خوانم و خودم را می‌رسانم. سال سوم قبل از این‌که بدانم بیماری دارم نمی‌خواستم این‌طوری شود و تازه افزایش تراز پیدا کرده بودم و می‌خواستم در سال سوم این تلاش را ادامه بدهم و رشد کنم. کلی کتاب و جزوه تهیه کرده بودم 5 و 6 ساعت هم در بیمارستان مطالعه می‌کردم بعدش که فشار بیماری بیشتر شد من هم به اجبار از مطالعه‌ دور شدم.  سال چهارم را هم تابستان در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردم و بعد از 2 سال دوباره از سوم شروع کردم. قوانین مدرسه هم نمی‌گذاشت و در نهایت اجازه دادند مستمع آزاد در کلاس‌ها بنشینم.

معدل شما الان در دانشگاه چند است؟

در دانشگاه معدل من  17.73 شد.

آیا نکته‌ای هست که بخواهید به دانش‌آموزان بیان کنید؟

مهندسی منابع خیلی موثر است اگر با روشی که در نیم‌سال اول داشتید، پیش بروید نتایجی مشابه نیم‌سال اول دریافت خواهید کرد و یا آن را حفظ خواهید کرد یا پیشرفت خاصی احساس نخواهید کرد.

توصیه می‌کنم دانش‌آموزان ساعت مطالعه را افزایش دهند یا حداقل اگر ساعت مطالعه‌ی آن‌ها در نیم‌سال اول خوب بود آن را ثابت نگه دارند.

در تابلو نوروزی بخش ساعت مطالعه را داریم که دانش‌آموزان باید آن را تکمیل کنند و ثبت ساعت مطالعه‌ها و بررسی آن‌ها خیلی مهم است. خود شما آیا دفتر برنامه‌ریزی داشتید؟

دفتر برنامه‌ریزی داشتم و تا ابتدای مهر 3 تا دفتر استفاده کردم و آن‌ها را تکمیل کردم و میانگین ساعت مطالعه‌ی من زمانی که مدرسه می‌رفتم 6 ساعت بود و در هفته 45 یا 50 ساعت می‌شد

صفحه‌ی 182 را پر می‌کردید؟

 صفحه‌ی 182 را در نیمسال اول پر می‌کردم و خیلی موثر و خوب بود نیم‌سال دوم که پر نکردم افت کردم و در خرداد می‌دانستم یکی از دلایل افتم پر نکردن این صفحه بود و با پر نکردن آن، از وضوح و شفافیت ذهن من کاسته شد.

رتبه‌ی کنکور خودتان چند شد؟ در دانشگاه در مقایسه با کسانی که رتبه و تراز مشابهی دارند چه جایگاهی را دارید؟

در منطقه‌ی 1 جزو آخرین کسانی بودم که مکانیک امیرکبیر قبول شدم و ورودی‌های آخر بودم ولی الان از معدل دانشکده، 3 نمره بالاتر هستم.

برخورد هم‌کلاسی‌هایتان با شما وقتی که متوجه ماجرای شما می‌شوند، چگونه است؟

چیزی نمی‌دانند کسانی که متوجه می‌شوند ابتدا تعجب می‌کنند بعد خوشحال می‌شوند و با من گفتگو می‌کنند.

..................................................................

گفتگو با مادر سامان دولتی:

گفتگویی که قبلا با مادر سامان دولتی انجام شده است را نیز می‌توانید در سایت کانون مطالعه کنید.

در حین امتحان‌های نهایی سال سوم دبیرستان، بیماری را به همراه داشت ولی خبر نداشتیم یعنی هنوز خیلی پیشرفت نکرده بود امتحان‌ها را هم با شرایط سختی داد (به سختی خودش را از حوزه به منزل می‌رساند خیلی عرق می‌کرد و شب تو خواب عرق می‌کرد و از خواب می‌پرید) و ما می‌گفتیم بین امتحانات بیاید آزمایش بدهد و ببینیم چرا اینقدر حالش بد می‌شود ولی بیشتر انرژی او متمرکز روی امتحاناتش بود. 27 خرداد امتحان‌های نهایی‌اش که تمام شد، آزمایش خون داد و فهمیدیم سرطان خون دارد.

سامان هدفش را از دست نداد حتی روی تخت شیمی‌درمانی ما جرات نمی‌کردیم به او بگوییم مشکل او چیست. روحیه را از دست ندادیم به او می‌گفتیم به زودی خوب می‌شود ولی سامان کتاب‌ها و جزوه‌هایش را می‌خواست و می‌گفت من نمی‌خواهم عقب بیافتم و در بیمارستان به درس خواندن پرداخت. وقتی پزشک‌هایش تلاش او را می‌دیدند او را تشویق می‌کردند. هر چند بیماری او از نوع بد و سخت بیماری بود به درمان‌ها جواب داد و خداوند جواب صبر و شکر ما را به نیکی داد و سامان همین که برای هدفش جنگید به او کمک کرد بعد از تحمل شرایط سخت بسیار پیوند شد و در همان دوران آزمون‌های قلم‌چی را هم شرکت می‌کرد. در اتاق قرنطینه سر وقت خود آزمون، آغاز به پاسخ دادن می‌کرد و سپس من جواب‌ها را به کانون قلم‌چی می‌آوردم و بعدها مکان خاصی برایش در نظر گرفته بودند و امتحان می‌داد سال پیش نمی‌توانست در مدرسه با دانش‌آموزان امتحان دهد ولی با همکاری مدرسه‌ی‌اش توانست در کلاس‌ها شرکت کند.

طی این مراحل به او می‌گفتم سخت نگیر تو سخت‌ترین کنکور را داده‌ای، به او می‌گفتم این‌که پای هدفت ایستادی برای ما ارزشمند است و خیلی به خودت فشار نیاور ولی او لحظه‌ای زمانش را هدر نمی‌داد و برای زمان‌هایش برنامه‌ریزی داشت. از کانون قلم‌چی تشکر می‌کنم. سامان نیز با کانون در تماس بود و از برنامه‌ی راهبردی و خدمات اینجا استفاده کرد و موفق شد

قبلا هم گفته‌ام باز هم می‌گویم، سامان اول غول سرطان را شکست داد بعد در کنکور موفق شد.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمیفایل های ضمیمه

گفتگو باسامان دولتی و مادرش :از مبارزه با سرطان تا رتبه 525 کنکور