تشخیص زودهنگام افسردگی با اسکن ساده مغز

پژوهشی جدید نشان می‌دهد که یک اسکن ساده مغز می‌تواند کودکان در معرض خطر ابتلا به افسردگی در مراحل بعدی زندگی را شناسایی کند.

تشخیص زودهنگام افسردگی با اسکن ساده مغز

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، این آزمون هشدار دهنده به پزشکان اجازه می‌دهد تا قبل از بروز اولین نشانه‌های افسردگی، برای انجام درمان اقدام کنند.

این پژوهش توسط یک تیم بین‌المللی از محققان و بر روی یک گروه 27 نفره از کودکان بین سنین 8 تا 14 که به اعتقاد آنها، با توجه به سوابق خانوادگی بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار داشتند انجام شد.

پس از انجام اسکن‌های مغزی در این گروه، نتایج حاصل از آن با 16 نفر از کسانی که هیچ سابقه خانوادگی افسردگی نداشتند مقایسه شد تا بتوان اختلالات بالقوه را سرکوب کرد.

پژوهش‌های قبلی که در این زمینه انجام شده، فعالیت غیر معمول مغزی در بیمارانی که از این بیماری رنج می‌بردند را سرکوب کرده بود.

این پژوهش جدید افزایش فعالیت بین قشر کمربندی قدامی sgACC و آمیگدال را نشان داده است. با این حال محققان نمی‌توانند با قطعیت بگویند که این ناهنجاری می‌تواند علت یا نتیجه نوعی افسردگی باشد.

این پژوهش جدید از یک فرایند شناخته شده به نام تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) برای نظارت بر جریان خون بیمار به مناطق خاصی از مغز استفاده می‌کند.

این پژوهش به دانشمندان امکان اندازه گیری فعالیت‌های موضعی مغز را می‌دهد و مشخص می‌کند که در زمان استراحت بیمار، کدام نواحی از مغز با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

گام بعدی این تیم، ادامه نظارت بر فعالیت مغز کودکان است تا بدینوسیله بتوان نتایج درمان زودهنگام بر روی آنها برای جلوگیری از ابتلا به افسردگی در آینده را مشاهده کرد.

منبع :