کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 7 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 7 بهمن 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


سال دوم دبیرستانم. وقتی در آزمون برای زیست عجله نمی‌کنم و وقت بیش‌تری می‌گذارم نمره‌ام 60 الی 70 درصد می‌شود ولی در درس شیمی وقت کم می‌آورم و مجبورم با عجله جواب بدهم.

پاسخ 1- شما باید مدیریت جلسه‌ی آزمون را فرا بگیرید؛ یعنی از قبل با توجه به توان و سوابق خود در آزمون‌ها در هر درس هدف‌گذاری مناسب داشته و با استفاده از روش چند از 10 در جلسه‌ی آزمون در دور اول و در هر درس فقط به همان تعداد سؤال هدف پاسخ دهید. گاهی با رسیدن به هدف‌ 7 از 10 در یک درس مهم مثل زیست خوشحالی زیادی به دست می‌آورید ولی با از دست دادن چند سؤال ساده‌ی شیمی نیز از دست خودتان عصبانی می‌شوید. شما در مرحله‌ای از رشد و راه رسیدن به سطح تعادل بین درس‌ها و توجه مناسب به یکایک درس‌های‌تان هستید. بهتر است از تکنیک ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی استفاده کنید. قطعاً با وقت اضافه‌ای که در پایان دفترچه می‌آورید می‌توانید در دور دوم به یک یا دو سؤال دیگر نیز از هر درس پاسخ دهید.

حسین پرهیزگار

پاسخ 2- یاد بگیرید که در جلسه‌ی آزمون وقت هر درس را فقط به همان درس اختصاص دهید (حتی اگر در درسی تسلط بیش‌تری دارید). بعداً و در زمان ارزیابی آزمون می‌توانید برای درس‌های مختلف بستگی به وضعیت تسلط‌ خود، وقت کم‌تر یا بیش‌تری اختصاص دهید.

حسن ایزدی

پاسخ 3- نکته‌ی مثبت عملکرد شما رعایت ترتیب و نظم منطقی دفترچه‌ی سؤال است؛ اما نمره‌ی درس زیست شما در شرایط غیر استانداردی همچون رعایت نکردن زمان پیشنهادی حاصل می‌شود. ضمن این‌که این توزیع زمانی نامطلوب، فرصت پاسخ‌گویی به سؤالات سایر درس‌ها را نیز کاهش می‌دهد و این باعث ورود به چرخه‌ی اشتباهات آزمونی و کاهش نمرات می‌شود. ابتدا باید در درس زیست یا هر درس دیگری، در منزل به صورت پلکانی و کاهشی، تست زمان‌دار کار کنید تا به مرور به زمان پیشنهادی دفترچه‌ی سؤالات برای پاسخ‌گویی برسید. در جلسه‌ی آزمون توجه داشته باشید که زمان اشتراکی پیشنهادی، به همه‌ی درس‌ها اختصاص دارد. رعایت تکنیک ضربدر و منها و تکنیک‌های مشترک با آن، هم به بهبود هوش هیجانی کمک خواهد کرد و هم به منظم شدن وضعیت پاسخ‌گویی به همه‌ی سؤالات.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- جواب شما یک کلمه‌ی مهم است و آن تعادل است. باید توجه داشته باشید که اگر تعادل درصدها رعایت نشود علی‌رغم درصد پاسخ‌گویی بالا به یک درس نتیجه‌ی مطلوبی از لحاظ ترازی کسب نخواهید کرد. بهترین راه عمل به تکنیک چند از ده و تلفیق آن با تکنیک‌های مدیریت زمان باعث ایجاد تعادل در پاسخ‌گویی به سؤالات و درنتیجه تراز بالاتر خواهد شد.

بهادر جبلی

پاسخ 5- در جلسه‌ی آزمون باید حتماً تکنیک × و – را اجرا کنید و تست‌های هر درس را در زمان مقرر خود بزنید. برای این‌که سرعت شما در تست‌زنی بیش‌تر باشد و در زمان استاندارد بتوانید تمام تست‌هایی را که بلد هستید بزنید، باید در منزل تست و تمرین بیش‌تری داشته باشید تا مسلط‌تر شوید. هنگام تست‌زنی در آزمون از تکنیک ف، ش، ن، م نیز استفاده کنید تا بعداً در بررسی آزمون بدانید علت زمان‌‌بری بیش‌تر یا عدم پاسخ‌گویی شما چیست و بدانید که چگونه باید مطالعه کنید تا یادگیری‌تان کامل باشد یا مبحث را فراموش نکنید.

محمد تره‌باری