راههای جلوگیری از چین و چروک پوست

با افزایش سن، پوست دچار چین و چروک می‌شود که با راهکارهایی می‌توان از آن جلوگیری کرد.

راههای جلوگیری از چین و چروک پوستدکتر زهرا حلاجی متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص عوامل ایجاد کننده پیری و چین و چروک پوست بیان کرد: پیری به عوامل داخلی و خارجی بدن بستگی دارد که پیری پوست با عامل داخلی با گذشت زمان ایجاد می‌شود و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد و با افزایش سن تمام ارگان‌های بدن از جمله پوست دچار پیری می‌شوند.

این متخصص پوست و مو با اظهار این که دسته دیگری از پیری به عوامل خارجی بستگی دارد که تا حدی می‌توان از آنها جلوگیری کرد، گفت: یکی از مهمترین عواملی که باعث پیری زودرس پوست می‌شود آفتاب است که با مصرف به موقع ضدآفتاب‌ها تا حدی می‌توان از پیری پوست جلوگیری کرد و آن را به تأخیر انداخت.

وی با بیان این که مصرف مواد حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند پیری پوست را تا حدی به تأخیر بیندازند، تصریح کرد: آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و به خصوص گیاهان سبز و زرد یافت می‌شوند که علاوه بر آنتی‌اکسیدان‌ها ، ویتامین‌های C,D نیز تا حدی پیری پوست را به تعویق می‌اندازند.

حلاجی در خصوص تأثیر مصرف سیگار بر پیری زودرس پوست نیز اظهار کرد: کمبود اکسیژن در بدن که با مصرف سیگار ایجاد می‌شود، منجر به پیری زودرس می‌شود که با پرهیز از آن می‌توان روند پیری را به تأخیر انداخت.

وی افزود: تغییراتی که در اثر گذشت زمان و در اثر عوامل خارجی در کل بدن مانند دیابت، فشارخون و غیره ایجاد می‌شوند از عوامل پیری پوست می‌باشد که با تغذیه مناسب و درست می‌توان پیری را تا حدی به تأخیر انداخت.

این متخصص پوست و مو در رابطه با راههای درمان پیری پوست و چین و چروک‌های آن، رو‌شهای درمانی مختلفی از جمله مصرف کرم ضدآفتاب که بیشتر جنبه‌ی پیشگیری دارد و ترکیبات دارویی موضعی مانند اسیدهای آلفا هیدروکسی که استفاده از آنها تا حدی تغییرات ناشی از پیری را اصلاح می‌کند.

وی ادامه داد: انواع روش‌های لایه برداری پوست مانند پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابرشن، لیزرهای مختلف، RF که رادیو فیلم‌ها هست و روش هایفوتراپی که برای درمان تغییرات ناشی از پیری و چین و چروک‌های پوست استفاده می‌شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب