ساخت ماهواره‌بر سیمرغ گامی به سوی تکمیل موشکهای ماهواره‌بر

دبیر ستاد صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی گفت: به زودی شاهد ساخت ماهواره بر سیمرغ در کشورمان خواهیم بود که گامی به سوی تکمیل موشک‌های ماهوار بر سنگین است.

ساخت ماهواره‌بر سیمرغ گامی به سوی تکمیل موشکهای ماهواره‌برمنوچهر منطقی دبیر ستاد صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی درگفت‌و‌گو با خبرنگار  حوزه فناوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان  اظهار کرد: با نهایی شدن مراحل ساخت ماهواره‌بر سیمرغ به زودی شاهد پرتاب آزمایشی این ماهواره بر پیشرفته ایرانی از نوع دو مرحله‌ای با سوخت مایع خواهیم بود. اتفاقی که قابلیت‌های فضایی کشورمان را افزایش داده و موجبات اعزام ماهواره‌های نسل جدید را به کشورمان به فضا را فراهم می‌آورد. 

وی ادامه داد: این ماهواره برتری‌های چشم‌گیری نسبت به ماهواره های قبلی از لحاظ وضعیت جوی، دست‌یابی به ارتفاعات بالاتر، اوج گیری در کشورمان دارد.

منطقی با اشاره به ویژگی‌های ماهواره بر سیمرغ عنوان کرد: دست‌یابی به ارتفاع 500 کیلومتری و توان حمل بار 100 کیلوگرمی از ویژگی‌های این ماهواره بر است. 

منطقی تصریح کرد: کشورمان به زیرساخت آزمایش و ساخت ماهواره‌برهای سنگین دست خواهد یافت و می‌تواند گامی موثر در راستای تکمیل موشک های ماهواره بر سنگینی همچون قائم داشته باشد.

منطقی خاطرنشان کرد:بنابراین هدف غایی ساخت ماهواره بر سیمرغ این است که با پرتاب ماهواره سنجش از راه دور طلوع در سال 95 این ماهواره رونمایی شده و زمینه برای طراحی تولید و پرتاب ماهواره‌های پیچیده تر و مدرن آماده شود، ماهواره‌هایی با قابلیت بزرگ که فعلا توان قراردادهای درج و با کمک موشک های ماهواره بر فعلی کشورمان فراهم نیست. 

منبع :