مرواریدهایی که در دهان دانش آموزان ایستاده می‌میرند

سلامت دهان و دندان بخش مهمی است که در کیفیت زندگی عمومی افراد جامعه، بویژه دانش آموزان نقش مهمی دارد اما به دلیل عدم توجه کافی میزان پوسیدگی دندان در کشور در حال افزایش است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، دندان های دائمی هر کودکی با آغاز دوران دانش آموزی شروع به افتادن می‌کنند، آخرین دندانهای شیری درحدود سن 12 سالگی کاملا از دهان میافتند اما حالا طوری شده که خیلی از کودکانی که به مدرسه می‌روند با شکایت از درد دندان به خانه باز می‌گردند، هزینه های سرسام آور دندانپزشکی که علاوه بر هزینه تحصیلی دانش آموزان داغی دیگری بر دل خانواده ها می‌گذارد، حالا بجز دردی که میوه زندگی یک خانواده بخاطر پوسیدگی های دندان می‌کشد، فکر اینکه برای چند دندان شیری که قرار است، بیفتند هزینه میلیونی خرج شود، تحمل درد دندان و درد پول دندان را سخت‌تر می‌کند.

سلامت دهان و دندان در تامین و ارتقاء سلامتی جامعه تا بدانجا مورد توجه قرار گرفته که اکنون یکی از یازده شعار قرن بیست ویکم شناخته شده است .همچنین با تشخیص به موقع بیماری های دهان و دندان و سوق دادن افراد به درمان مناسب می توان از بروز عوارضی مانند اثرات سوء احتمالی بر تغذیه، مستعد شدن فرد به ضربه، بیماری های پریودنتال و اثر منفی روانی بیماری های دهان و دندان پیشگیری کرد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اعلام آخرین نتایج طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان که در تابستان انجام شده بود، پرداخت و گفت: از یک میلیون و 200 هزار دانش‌آموز کلاس اولی مشخص شد 60 درصد دچار پوسیدگی دندان هستند.

طرحی که از سلامت دهان و دندان دانش آموزان دم می‌زند

دکتر حسن ضیاالدینی،مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: برنامه ارتقاء سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی طی توافق نامه ی بین وزرای آموزش و پرورش و بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در 23 اردیبهشت سال 94 با محوریت آموزش،پیشگیری،معاینه و درمان ویژه دانش آموزان ابتدایی سراسر کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: در برنامه ارتقاء سلامت دهان و دندان 7 میلیون و 194 هزار دانش آموز ابتدایی که در 61 هزار و 151 مدرسه ابتدایی مناطق شهری و روستایی تحصیل می کنند تحت پوشش قرار گرفتند.

ضیا الدینی تصریح کرد: در برنامه ضمن معاینه،شناسنامه الکترونیک سلامت دهان و دندان برای هر دانش آموز تشکیل و سپس2 مرتبه در سال ماده اثر بخش وارنیش فلوراید برای آنان استفاده می شود، همچنین درفاز دوم اقدامات درمانی لازم شمال ترمیم،کشیدن،فیشورسیلانت(پر کردن شیار های دندان) و جرمگیری برای دانش آموزان اجرا خواهد شد.

وی افزود: به ازای هر هزار و پانصد تا دو هزار و پانصد نفر جمعیت دانش آموزان ابتدایی برنامه ریزی جهت ارائه سطح یک خدمات رایگان ( آموزش،تکمیل شناسنامه و وارنیش فلوراید) و به ازای هر 5 هزار تا 7 هزار جمعیت دانش آموزان برنامه ریزی جهت ارائه سطح 2 خدمات (ترمیم،کشیدن دندان،فیشورسیلانت و جرمگیری)صورت گرفته است.

دندان ها هم شناسنامه دار می شوند

دکتر حمید صمدزاده، رییس اداره‌ی سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: طبق برنامه باید در مرحله اول طرح برنامه آموزش، تکمیل شناسنامه الکترونیک دانش آموزان و ارائه وارنیش فلوراید انجام گیرد که در بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی ارائه وارنیش تمام شده و تکمیل شناسنامه الکترونیک و ارائه اطلاعات به سامانه «سپاس» که به همین منظور راه اندازی شده نیز در حال انجام است و از دانشگاه ها می خواهیم به روز اطلاعات خود را وارد این سامانه کنند.

صمدزاده گفت: بر اساس شاخص DMFT (شاخص پوسیدگی دندان) هم اکنون در دانش آموزان کشور 2.09 است که این عدد با اجرای کامل طرح باید به یک برسد. باید به جایی برسیم که معضل پوسیدگی دندان دانش آموزان ریشه کن شود، به همین دلیل تجهیز مراکز بهداشتی، درمانی برای ارائه بهتر خدمات و همچنین دو شیفته کردن این مراکز انجام شده است.

وی با اعلام راه اندازی اولین نرم افزار الکترونیک سامانه سلامت دهان و دندان در کشور خاطرنشان کرد: تاکنون یک میلیون داده از 7 میلیون دانش آموز در این سامانه وارد شده است و باید تا پایان سال این اطلاعات کامل شوند . باید مدرسه به مدرسه و پایه به پایه پیش برویم تا بتوانیم در یک برنامه 6 ساله به تمام اهداف برنامه برسیم.

درد دندان یا درد پول ترمیم دندان؟

حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص میزان پرداختی از جیب مردم برای دریافت خدمات دندانپزشکی گفت: در شهرهای بزرگ کشور 25

منبع :

سیستم اطلاعات جغرافیایی از جغرافیای چهارم انسانی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم انسانی)
دبیر : حبیبه محبی