تاسیس مرکز نانو ایران-چین

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم جمهوری خلق چین و آکادمی علوم چین، در حضور رییسان جمهوری دو کشور، تفاهنامه همکاری در زمینه علمی و فناوری امضا کردند.

تاسیس مرکز نانو ایران-چین

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم جمهوری خلق چین و آکادمی علوم چین، در حضور رییسان جمهوری دو کشور، تفاهنامه همکاری در زمینه علمی و فناوری امضا کردند.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از ایلنا، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی با اشاره به حضور هیئتی عالیرتبه از جمهوری خلق چین که با حضور شی جین پینگ رییس جمهوری این کشور در تهران به سر می‌برند، اظهار کرد: طی این سفر دو تفاهنامه همکاری در زمینه علمی و فناوری توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزارت علوم چین و رییس آکادمی علوم چین به امضا خواهد رسید.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری درباره تفاهنامه همکاری با آکادمی علوم چین گفت: پیرو سابقه همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با آکادمی علوم چین که به عنوان بزرگ‌ترین آکادمی علوم دنیاست که شامل ۱۱۶ موسسه تحقیقاتی وپژوهشی زیرمجموعه است، آقای دکتر چونلی بای سرپرست آکادمی ملی علوم چین اردیبهشت ماه سال جاری به دعوت دکتر ستاری به تهران سفر کرده بود و ضمن دیدار با معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بخشی از توانمندی‌ها و دستاوردهای کشورمان در حوزه دانش و فناوری از نزدیک آشنا شد.


تشکیل صندوق علم راه ابریشم

کرمی افزود: در این سفر تعاملات و رایزنی‌هایی برای تقویت همکاری‌های علمی و فناوری میان معاونت علمی و آکادمی آغاز و در نتیجه آن، تفاهمنامه‌ای برای ایجاد صندوق مالی مشترک با نام «صندوق علم راه ابریشم» تدوین شد. این صندوق به طور مشخص با تخصیص حمایت مالی با سه روش ۱. انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، ۲. برگزاری کارگاه‌های مشترک ۳. برنامه‌های تبادل محققین و اساتید؛ همکاری میان طرفین را در فناوری‌های پیشرفته تسهیل می‌کند.

به گفته کرمی، همکاری میان آکادمی علوم چین و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف علمی از جمله نانوتکنولوژی، علوم و فناوری‌های‌شناختی، انرژی‌های نو و تجهیزات پزشکی خواهد بود و مکانیزم حمایت از این پروژه‌ها، هدف تشکیل صندوق مشترک با نام صندوق علم راه ابریشم است.

امضا تفاهمنامه توسط وزیر امور خارجه چین و ستاری

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان همچنین درباره امضای تفاهمنامه با وزارت علوم چین ابراز کرد: همچنین امروز در حضور رییسان جمهوری دو کشور در کاخ سعدآباد، تفاهنامه ایجاد پارک فناوری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم جمهوری خلق چین به امضا رسید.

کرمی درباره این تفاهمنامه توضیح داد: با توجه به تجارب چین در ایجاد پارک‌های فناوری مشترک با سایر کشور‌ها و با عنایت به موفقیت‌های به دست آمده در پارک فناوری پردیس معاونت علمی، موضوع ایجاد پارک فناوری‌های پیشرفته با مشارکت طرف چینی در خلال سفر رییس جمهوری این کشور در سال ۱۳۹۳ مطرح شد ودر ادامه با رایزنی‌های متعدد با وزارت علوم چین منجر به تنظیم تفاهنامه همکاری در ایجاد پارک علمی در فاز توسعه پارک فناوری پردیس شد. در این سفر آقای وانگ یی وزیر امور خارجه چین به نمایندگی از وزارت علوم چین و دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران امضا شد.

مشاور رییس بنیاد ملی همچنین بیان کرد: ترغیب شرکت‌های چینی به ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در این پارک می‌تواند از مزایای این همکاری است.


ایجاد مرکز نانو ایران-چین

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در ادامه گفت: طبق توافق انجام شده میان پارک فناوری سوژو چین با ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، مرکز مشترکی به میزبانی طرف چینی در محل پارک سوژو در منطقه نانوپولیس تاسیس و از ابتدای سال جاری فعالیت خود را در راستای تعریف پروژه‌های همکاری و سرمایه گذاری مشترک در حوزه نانو و نیز صادرات محصولات نانوفناوری ایران به چین آغاز کرده است.

کرمی درباره فعالیت‌های انجام این مرکز توضیح داد: در این مرکز طی سال جاری، امضای سه تفاهمنامه همکاری بین شرکت‌های ایرانی و چینی در زمینه مواد و تجهیزات نانو، برگزاری برنامه‌های تناظریابی (matchmaking) با حضور ۹ شرکت ایرانی و بیش از ۴۰ نفر نمایندگان شرکت‌های چینی و برگزاری ۲ کارگاه آموزشی در مدارس سوژه انجام شده است.


ایجاد پایگاه صادرات گیاهان دارویی در چین

به گفته مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان، همچنین پایگاه صادرات گیاهان دارویی با حمایت معاونت علمی و فناوری و با محوریت بخش خصوصی از سال جاری در شهر شن زن چین مشغول فعالیت است. اقدامات این پایگاه در سطح منطقه جنوب شرق آسیا منجر به ثبت بیش از ۱۸ داروی گیاهی ایران در چین و فروش فرآورده‌های مبتنی بر داروهای گیاهی ایرانی با ارزش بیش از ۱۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ شده است.

کرمی در توضیح بیشتر فعالیت این پایگاه بیان کرد: همچنین تاکنون نسبت به عقد قرارداد فروش داروهای گیاهی کنسرسیوم تولیدکننده داروهای گیاهی ایران با نام تجاری «اوسینا» به ارزش ۲۰ میلیون دلار به کشورهای جنوب شرق آسیا از پایگاه چین اقدام شده است.

آقای شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین جمعه شب در صدر هیاتی بلند پایه از مقامات سیاسی و اقتصادی این کشور وارد تهران شد و امروز با حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

منبع :

مهلا کاشانی