کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 3 بهمن 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 8 پاسخ- 3 بهمن 94

یک سؤال، 8 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.'


آیا واقعاً با وجود اشکالات در مطالعه‌ی درس‌های نیم‌سال اول می‌توان در نیم‌سال دوم تغییری در نتایج ایجاد کرد؟

پاسخ 1- شک نکنید. در نیم‌سال دوم چیزی را در اختیار دارید که در نیم‌سال اول کم‌تر داشتید و آن تجربه است. اشکالات نیم‌سال اول و مهم‌تر از آن نقاط قوت نیم‌سال اول را بررسی کنید و با تکیه بر این بررسی و تجزیه و تحلیلی که از تجربه‌ی خود دارید با برنامه‌ریزی بهتری به سراغ نیم‌سال دوم بروید.

حسن ایزدی

پاسخ 2- مطمئن باشید با بررسی وضعیت خودتان در نیم‌سال اول و استفاده از راهکارهای نقاط قوت‌تان برای سایر درس‌هایی که ضعیف‌تر هستید برنامه‌ریزی کنید و موفق شوید. از کمک پدر و مادر خود استفاده کنید و اشکالات کار خود را پیدا کنید. در نیم‌سال دوم با برنامه‌ی بهتر و دقیق‌تر می‌توانید اشکالات خود را جبران کنید. حتماً نیم‌سال دوم با برنامه‌ی مدرسه پیش بروید و از ایستگاه‌های جبرانی خصوصاً دوران طلایی نوروز که در پیش دارید استفاده کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

محمد تره‌باری

پاسخ 3- کمال‌گرایی از آفات مطالعه‌ی درسی است. آیا می‌توان دانش‌آموزی را پیدا کرد که هیچ اشکالی در مطالعات خود نداشته باشد؟

قطعاً ایرادهایی وجود دارد که با تکیه بر ایستگاه‌های جبرانی می‌توانید آن‌ها را رفع کنید. نکته‌ی حائز اهمیت این است که درس‌های نیم‌سال دوم در بسیاری از نقاط کاملاً مجزا و بدون ارتباط با نیم‌سال اول هستند که می‌توان به عنوان شروعی دوباره اما محکم‌تر به آن‌ها پرداخت.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 4- پاسخ سؤال مثبت است. اگر بعد از شناخت این اشکالات برای رفع آن‌ها مصمم باشید. در این صورت برطرف شدن اشکالات نیم‌سال اول و ایجاد تغیرات مثبت در نیم‌سال دوم ساده‌ترین نتایج نگرش شما خواهد بود. شناخت کافی از روش شخصی مطالعه‌ی هر درس، در اختیار داشتن کارنامه‌ی آزمون‌های تشریحی مدرسه و آزمون‌های پروژه‌ی 4 که زیربنای جمع‌بندی پوششی پروژه‌ی 6 است، آگاهی از میزان کارآمدی منابع و مهندسی آن‌ها در ابتدای نیم‌سال دوم و درنهایت وجود فرصت جمع‌بندی مطلوب در پروژه‌های 6 و 8 همه و همه دلایلی برای اثبات این گزاره است که قطعاً فرصت تغییر در نیم‌سال دوم به‌خوبی فراهم است. اشکالات مذکور درواقع همان تجارب آموزشی نیم‌سال اول بود که حالا باید تجربه‌های‌تان را به سمت بهبود ببرید.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- در نیم‌سال دوم کاملاً مباحث با نیم‌سال اول متفاوت است و این طور نیست که ما در نیم‌سال اول هیچ کاری نکرده باشیم. در بعضی از مباحث مشکل داریم و این را با کمک کارنامه‌ی مبحثی کاملاً درمی‌یابیم. پس «نیم‌سال دوم آغازی مهم‌تر» را باید سرلوحه‌ی کارمان قرار دهیم و با جدیت مباحث نیم‌سال دوم را بخوانیم.

مجید شفیعی

پاسخ 6- با تلاش بیش‌تر و داشتن برنامه‌ریزی شخصی برای اجرای برنامه‌ی راهبردی در نیم‌سال دوم، می‌توانید در مقایسه با نیم‌سال دوم پیشرفت کنید و نتایج بهتری کسب کنید. ضمن این‌که نگران اشکالات نیم‌سال اول نباشید. در پروژه‌ی ششم (دوران طلایی نوروز) فرصت مطالعه و رفع اشکالات نیم‌سال اول را خواهید داشت.   

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 7- اگر شما هر آزمون با تحلیل درست و کامل اشکالات خود را بیابید می‌توانید در آزمون‌های بعد با رفع آن‌ها پیشرفت داشته باشید. اگر می‌دانید اشکالاتی در مطالعه‌ی درس‌های نیم‌سال اول داشته‌اید می‌توانید با رفع آن‌ها در ادامه‌ی برنامه به نتایج بهتری دست یابید. فرصت جبران هنوز باقی است. حدود نیمی از بودجه‌بندی در برنامه‌ی آزمون هنوز مطالعه نشده است و ایستگاه‌های جبرانی برای مباحث گذشته نیز وجود دارد.

محمد کتابدار

پاسخ 8- اشکالاتی مانند نحوه‌ی درس خواندن و نحوه‌ی تسلط و... با تجربه‌های آموزشی حاصل از نیم‌سال اول به شما کمک می‌کند تا نیم‌سال دوم را با مشکلات کم‌تر و با بازدهی بیش‌تری سپری کنید. اشکالات درسی هم،  در فاصله‌ی امتحانات نیم‌سال اول و شروع نیم‌سال دوم (آزمون‌های 25 دی و 9 بهمن) قابل جبران است؛ البته  می‌توانید اولویت جبران را به درس‌های مرتبط نیم‌سال اول و دوم یا درس‌های پایه‌ی مرتبط با نیم‌سال دوم اختصاص دهید تا اشکالات درسی کم‌تری را با خود به نیم‌سال دوم ببرید.

ستاره تقی‌زاده