6 توصیه تغذیه ای برای کنکوری ها

پبهتر است تغذیه روزانه به جای3 وعده در روز به 5 وعده افزایش یابد.. افزایش وعده‌های غذایی سبب کاهش کلسترول خون و سبب می‌شود قند خون در سطح مناسبی قرار بگیرد.

6 توصیه  تغذیه ای برای کنکوری ها

نکاتی درباره تغذیه صحیح کنکوری ها
·         بهتر است تغذیه روزانه به جای3 وعده در روز به 5 وعده افزایش یابد.. افزایش وعده های غذایی سبب کاهش کلسترول خون و سبب می شود قند خون در سطح مناسبی قرار بگیرد.
·         آب زیاد بنوشید، زیرا مصرف آب سبب کاهش افسردگی و خستگی آنان می شود.
·         مصرف مواد حاوی ویتامین E نظیر: جوانه گندم، محصولات تهیه شده از غلات کامل به ویژه نان‌های تهیه شده از گندم و جو و حبوباتی نظیر لوبیا، نخود، عدس، ماش و منابع حیوانی نظیر ساردین، ماهی تن، زرده تخم مرغ، جگر حیوانات جوان، سبزیجات دارای برگ سبز تیره و گوجه فرنگی؛ منجر به اکسیژن رسانی به مغز می شود.
·         مصرف مواد حاوی مواد معدنی هم­چون کلسیم، منیزیم، آهن، روی سلنیوم نقش کلیدی  در افزایش توان یادگیری و تقویت نیروی دفاعی و سرعت بخشیدن به روند رشد دارند و عبارتند از گردو، ماهی، مرغ، جگر، گوشت، گندم جوانه زده و محصولات تهیه شده از آردهای سبوس دار.
·         زنجبیل و نعناع با افزایش خون‌رسانی مغزسبب تقویت یادگیری می‌شود.
·         مصرف عسل و خرما همراه با شیر علاوه بر رساندن انرژی به دانش‌آموزان کنکوری به کاهش اضطراب و استرس آنها نیز کمک می‌کند . خرما دارای فسفر و کلسیم فراوان است و مصرف آن موجب سرزندگی سلول‌های عصبی و تقویت مغز می‌شود .
 
·         بهترین میان‌وعده آب هویج است که موجب افزایش تمرکز می‌شود.
·          مصرف انواع مرکبات و میوه‌هایی مانند موز که سرشار از سروتونین است موجب آرامش آنها می‌شود.
·         سبزیجات تازه باعث می شود که افراد کمتر دچار فراموشی و تضعیف حافظه می‌شوند.
·         دختران برای افزایش تمرکز در دوران کنکور  (تحت نظر پزشک) مکمل آهن مصرف کنند. کم‌خونی باعث کاهش تمرکز و قدرت یادگیری دانش‌آموزان می‌شود.
·         مصرف غذاهای آرام‌بخشی چون شیر، ماست، دوغ، سوپ جو، سوپ تره فرنگی و سوپ قارچ را در شب قبل از امتحان.
·          
عدم مصرف زیاد موادی نظیر:
·         پرهیز در استفاده از قندهای ساده مانند قند، شکر، مربا، نوشابه و شکلات نیز در حفظ آرامش و تمرکز داوطلبان تاثیر دارد. مصرف اینگونه مواد سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون شده که با بالارفتن سطح انسولین متعاقب آن افت قند خون، خستگی، بی حوصلگی و سردرد را در پی خواهد داشت که برای داوطلبان کنکور مصرف آنها توصیه نمی شود و به جای آن مواد حاوی فیبر مانند خرما به عنوان یک منبع مناسب تأمین قند خون توصیه می شود.
مصرف زیاد خوردن ماست ترش و دوغ، خوردن زیاد مقدار پنیر، سیب ترش، مقدار زیادی گشنیز هر کدام به طریقی فعالیت های فکری را دشوار یا حافظه و سرعت انتقال را موقتا کند می کند.


منبع :

غلامعلی رحمانی