اختاپوس‌ها نور را با پوست می‌بینند

دیدن دنیای اطراف بدون نیاز به چشم شاید غیرممکن به نظر برسد اما برای برخی سرپایان همچون اختاپوس این امر کاملا طبیعی است.

اختاپوس‌ها نور را با پوست می‌بینند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه خراسان، اختاپوس‌ها قادر به دیدن همه جزئیات اجسام نیستند اما در عوض پوستشان حاوی پروتئین‌هایی به نام اپسین است که نسبت به نور حساس هستند. مطالعه جدیدی که در مجله Evolutionary Biology به چاپ رسیده نشان می‌دهد که پوست دو گونه از اختاپوس‌های کالیفرنیا در پاسخ به نور تغییر رنگ می‌دهد.

محققان از بافت بدن اختاپوس نمونه‌برداری کردند و آن را در معرض نورهای مختلف قرار دادند و به مشاهده کروماتوفورها پرداختند. کروماتوفور گیرنده‌های نوری یا لکه‌های رنگی است که باعث می‌شود پوست اختاپوس‌ها در برابر نور تغییر رنگ دهد یا شروع به انقباض و انبساط کند.

اختاپوس‌ها اجسام را همانطور که دیگر جانوران با استفاده از چشم و مغز می‌بینند، تشخیص نمی‌دهند اما می‌توانند کاهش و افزایش نور را با استفاده از پوست خود حس کنند. پوست آنها تضادها و مرزها را تشخیص نمی‌دهد اما قادر به تشخیص میزان روشنایی است. محققان نشان داده‌اند که توانایی اختاپوس‌ها در تشخیص نور ارتباط چندانی با مغز ندارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب