علت عدم جدایی برخی کودکان از مادر خود چیست؟

برخی کودکان هنگام رفتن به مدرسه یا مهد کودک واکنش‌های شدیدی برای جدا نشدن از مادر خود نشان می‌دهند.

علت عدم جدایی برخی کودکان از مادر خود چیست؟ناهید ازغندی روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار حوزه جوانان و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: گامی کودکان هنگام رفتن به مهد کودک یا مدرسه از خود واکنش‌های متفاوتی نشان داده مثلا عده‌ای، از مادر خود هرگز جدا نشده و گریه می‌کند، گروهی دیگر پر خاشگری کرده و با به محیط جدید نمی‌گذارند و دسته‌ای دیگر بی تفاوت به والد خود به محیط جدید رفته و حتی به قسمت‌های مختلف سرک می‌کشند.

وی در ادامه گفت: معمولا کودکان 3 تا 5 سال از مادر خود به سختی جدا شده و حتی گاهی او را مجبور به ماندن پشت در کلاس یا مهد کرده تا هر چند گاهی به او سر زده و از وجودش مطمئن شود.

ازغندی تصریح کرد: گاهی واکنش‌های کودک بر اثر استرس و ترس از محیط بوده به دلایلی از جمله تنبیه مربیان، آزار و یا تمسخر همسالانش، نبودن فضای مفرح برای کودک، در او اضطراب رفتن به آن مکان ایجاد می‌شود.

این روانشناس کودک در پایان خاطرنشان کرد: هرگز به کودک برای ترساندن و جلوگیری از کار زشتش نگویید به فلان معلم و مربی می‌گویم تا تبعیت کند و در صورت نیاز برای رفع مشکل با مربی او صحبت کرده و وی را در جریان این موضوع قرار دهید.

منبع :