ورزش کیفیت زندگی بیماران سرطانی را افزایش می‌دهد

مطالعات جدید نشان داده است که ورزش باعث افزایش کیفیت زندگی بعضی از بیماران سرطانی در دوران درمان می‌شود.

ورزش کیفیت زندگی بیماران سرطانی را افزایش می‌دهد

به‌ گزارش ‌ایسنا‌ و به نقل از سایت MNT، با وجود این که ورزش به عنوان یکی از قسمت‌های اصلی درمان بیماران سرطانی تجویز نمی‌شود ، بررسی‌ها نشان داده است که بعضی از ورزش‌ها همچون پیاده روی، شنا و دوچرخه‌سواری می‌توانند کارایی اجتماعی، فیزیکی و روحی این افراد را افزایش دهند.

مدیر این تحقیقات می‌گوید: بسیاری از متخصصان به خصوص جراحان تومور معتقدند که بیماران سرطانی به خصوص بعد از شیمی درمانی باید استراحت کنند. با این حال ورزش فواید زیادی برای سلامت افراد دارد. ورزش را می‌توان با شرایط بیماران سرطانی منطبق کرد. حتی می‌توان ورزش‌های هوازی را در رختخواب یا بر روی ویلچر انجام داد.

محققان 16 مطالعه انجام شده را مورد بررسی قرار دادند. پنج عدد از این مطالعات بر روی بیماران سرطان سینه انجام شده بود و دو عدد از این مطالعات بر روی بیماران سرطان غدد لنفاوی انجام شده بود و شش مطالعه دیگر بر روی بیماران سرطان های مختلف انجام شده بود.

در کل این مطالعات 877 بیمار مورد بررسی قرار گرفته بودند که بررسی تمام آنها نشان داد که ورزش کیفیت زندگی این افراد را افزایش می‌دهد.

نتایج بررسی‌های جدید در مجله پزشکی ورزشی منتشر شده است.

بیماران سرطانی که ورزش می‌کنند اکسیژن دریافتی بیشتری دارند، اعتماد به نفسشان افزایش می یابد و میزان خستگی و زمان بستری شدن آنها کاهش می یابد.

در این مطالعات میزان ورزش کردن افراد دو تا پنج بار در هفته‌ بوده است. ورزش پنج بار در هفته‌ فایده‌ای بیشتر از ورزش دو تا سه بار در هفته‌ نداشته است.

با این حال زمان ورزش کردن افراد موثر است. بیمارانی که در زمان درمان ورزش می‌کنند بیشتر فایده می برند تا افرادی که بعد از پروسه درمان شروع به ورزش می‌کنند.

بیماران نمی‌توانند طریقه درمان خود را برای ورزش کردن تغییر دهند، اما مشهود شد ورزش را طوری انجام دهند که با شرایط آنها سازگارتر باشد. آنها می‌توانند شدت ورزش را تغییر دهند یا مدت زمان آن را کاهش دهند.

منبع :