جزییات نظارت بر توزیع شیر در مدارس

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش روند چگونگی توزیع و نطارت بر شیر مدارس را تشریح کرد.

جزییات نظارت بر توزیع شیر در مدارس

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش روند چگونگی توزیع و نطارت بر شیر مدارس را تشریح کرد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش منصور مجاوری در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا، در خصوص برنامه توزیع شیر و چگونگی نظارت بر کیفیت آن در مدارس، گفت: در موضوع توزیع شیر در مدارس باید آسیب‌شناسی صورت گیرد تا جامعه دانش آموزی از این برنامه مهم بیشتر بتوانند استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه  كمیته ملی شیر سعی كرده در بحث شیر به طور تخصصی وارد شود، افزود: بخشی از تامین منابع مالی توزیع شیر، سال گذشته از اعتبارات هدفمندی یارانه ها اختصاص پیدا کرد.

وی اضافه کرد: از این اختصاص اعتبار توانستیم بدهی های سال 92 را پرداخت کرده و بخشی از آن را را برای برنامه توزیع شیر سال 93-94 هزینه کنیم .

مجاوری تصریح کرد: با توجه به مساعدت های دولت برای تامین اعتبار توزیع شیر در مدارس، از طریق هماهنگی با كلیه سازمان ها ودستگاه های اجرائی مختلف و مرتبط  موارد مختلف در خصوص چگونگی تهیه، تامین و توزیع شیر در مدارس مطرح شد.

برخی موضوعات رسانه‌ای شده برخاسته از محدودیت قانونی بود

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش اشاره کرد: در سال های گذشته مواردی در خصوص  كمیت  و کیفیت شیر مدارس رسانه ای شده است که به نظر بنده برخاسته از محدودیت های قانونی (برگزاری مناقصه )در چگونگی تهیه شیر با كیفیت بوده است .

وی با بیان اینکه سلامت جامعه و خصوصا دانش آموزان  این موضوع را می طلبد که به دنبال بهترین کالا باشیم، تصریح کرد: در برنامه ریزی  توزیع شیر سال 94 این موضوع مطرح شد که چرا نباید همه دانش آموزان در سبد توزیع شیر قرار بگیرند و یا اینکه چرا نباید از شیر با کیفیت و برندهای برتر در آموزش و پرورش استفاده شود؛ چرا باید با قانون مناقصه و طرح حداقل قیمت  استفاده کنیم. در حالی كه قانون گذار اجازه داده است كه با ارائه قیمت مصوب از طریق دستگاه های ذیربط و تدوین و تنظیم ضوابط دقیق استاندارد و بهداشت می توان از بهترین كیفیت و كمیت براساس قیمت ثابت بهره برد .

ایران کشور موفق در توزیع شیر است

مجاوری بیان کرد: اکنون 100 کشور برنامه توزیع شیر را دارند و از طرح توزیع شیر در ایران به عنوان یكی از كشور های موفق نام می برند. در نتیجه باید هدف كمیته ملی شیر افزایش كیفیت شیر توزیع باشد و دولت نیز در ابتدای سال نسبت به تامین اعتبار بودجه  مربوطه اقدام کند تا بتوان با كار خانجات مطرح و خوش نام در كشور وارد مذاكره شد و نسبت به انتخاب آن در فرصت زمانی مناسب بر اساس معیارهای دقیق استاندارد و بهداشت اقدام کرد .

سیزده و نیم میلیون دانش‌آموز تحت پوشش شیر هستند

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش گفت: یكی دیگر از برنامه های كمیته ملی شیر تحت پوشش دادن كلیه دانش آموزان كشور از مقطع پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی دولتی و غیر دولتی  بوده است (حدود سیزده و نیم میلیون دانش آموز )كه این علی رغم تنگناهای مالی و محدودیت های اعتباری از اقدامات مناسب و مهم مسئولین دولت و وزارت آموزش و پرورش مبنی بر توجه به سلامت دانش اموزان است.

بودجه توزیع 70 نوبت شیر

وی عنوان کرد: طبق اعلام  بودجه مصوب سال 94 معادل 4 هزار میلیارد ریال از محل بودجه  هدفمندی یارانه ها و مبلغ هزار و 500 میلیارد ریال از محل بودجه عمومی دولت به برنامه توزیع شیر اختصاص یافته است كه تاكنون از محل بودجه عمومی به میزان 75 درصد اعتبار تخصیص داده شده است و در اختیار ادارات كل استانها قرار گرفته است تا بر اساس خرید از كار خانجات لبنی پرداخت کنند اما متاسفانه به هر دلیلی تا این لحظه هیچ گونه تخصیص اعتباری از محل بودجه هدف مندی یارانه ها پرداخت نشده است كه اگر به زودی از طرف سازمان مدیریت وبرنامه ریزی كشور تخصیص اعتبار اختصاص داده نشود در ادامه كار با مشكل مواجه خواهیم شد .لذا ضمن تشكر از مساعدت های قبلی در تسهیل امور تهیه وتوزیع شیر تقاضا می شود كه با توجه به اینكه هدف اصلی از اجرای این طرح فرهنگ سازی برای مصرف بیشتر لبنیان و افزایش سطح سلامت و شادابی دانش آموزان است. مسئولین مربوطه نسبت به تخصیص اعتبار مبلغ 4 هزار میلیارد ریال از محل هدف مندی نیز سریع تر اقدام کنند تا در عین حال به منظور حمایت از دامداران و كشاورزان بر اساس میزان خرید در اختیار كار خانجات لبنی قرار گیرد .

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی کرده ایم که براساس شرایط و قیمت، تعهد و ابلاغ مبنی بر 70 نوبت توزیع شیر داشته  باشیم اما این موضوع هدف و رسالت اصلی ما نیست زیرا كه امیدواریم در برنامه های سال آینده دولت اعتبارات بیشتری را به این بخش اختصاص دهند تا هر روز شاهد توزیع برنامه شیر در بین دانش اموزان باشیم و به سلامت جامعه كمك بیشتری داشته باشیم.

مجاوری با بیان اینکه در بسیاری از کشورها سرانه شیر بالاست، گفت: با توجه به بروز برخی گزارشات بهداشتی مبنی بر كوتاهی قد، ریزش دندان ها، كمبود كلسیم و... در بین دانش آموزان؛ با توجه به محدودیت اعتباری دولت، تقاضا داریم كه در عین حال توجه بیشتری به دانش آموزان و آینده سازان این كشور داشته باشند .

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش اظهار کرد: با هماهنگی و مساعدت سازمان حمایت از مصرف كنندگان و تولید كنندگان و وزارت جهاد كشاورزی و سایر اعضاء در کارگروه تنظیم بازار پذیرفته شد قیمت مصوب اعلام شود  و عملا  مناقصه از خرید شیر حذف شود تا بتوانیم شیر با کیفیت خریداری کنیم.

توضیح شیر باکیفیت

وی افزود: براساس بخشنامه شیر كه در مرداد ماه از طرف دولت ابلاغ شده بود؛ شیر صنعتی که دارای بار میکروبی زیر 100 هزار است، شیر باکیفیت محسوب شده است.

وی با اشاره به اینکه در کمیته ملی شیر کارگروه نظارت فنی، بهداشتی و اجرایی تشکیل شد، گفت: نماینده سازمان ملی استاندارد نماینده سازمان غذا و دارو؛ نماینده معاونت بهداشت؛ نماینده بهداشت محیط؛ نماینده دفتر بهبود سلامت و تنی چند از كارشناسان مسئول نظارت بر تهیه و تامین  شیر با کیفیت  از طریق كارخانجات وهمچنین سطح توزیع در مدارس بودند و همچنین دستگاههای ناظر بر تولید شیر صنعتی مسئول؛ كه مسئولیت بر خرید شیر صنعتی  کارخانه جات بوده اند .

مجاوری افزود: طی مکاتبات با دستگاه های نظارتی و بهداشتی عضو كمیته ملی شیر کارخانه های مورد تایید و استاندارد به ما معرفی شد. همچنین گزارش عملكرد سال های گذشته كار خانجات مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت طی بخشنامه ای لیست شركت های مورد تائید دبیر خانه كمیته و دستگاه های ناظر به استانها اعلام شد تا بر اساس دستورالعمل نظارتی و شرایط عقد قرارداد و با درنظر گرفتن كلیه ضوابط كارخانه های مورد نظر را انتخاب و قرار داد کنند .

سازمان دانش‌آموزی؛ مسئول مدیریت و نظارت شیر

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش بیان کرد: با توجه به رسالت سازمان دانش آموزی كه برنامه های اجتماعی و اردوئی در راستای آماده سازی دانش آموزان به كار های گروهی واجتماعی است؛ مسئولیت مدیریت و نظارت بر توزیع شیر  در مدارس را با در نظر گرفتن ضوابط برعهده گرفت و در سال جاری همزمان با شروع مدارس زنگ توزیع شیر نیز نواخته شد و عملا در 16 مهر  اولین توزیع در مدارس آغاز شد.

وی تصریح کرد: در همه مدارس و  برای تمام دانش آموزان در هر مرحله از توزیع تعداد 13 و نیم میلیون پاكت یا لیوان شیر توزیع می شود و تا این لحظه حدود 380 میلیون عدد بین دانش آموزان توزیع شده است .

مجاوری تاکید کرد: بحث خرید شیر باید بر اساس ضوابط به استان ها ابلاغ شود در این صورت استان ها مختاربوده و هستند تا بر اساس معیار و ضوابط خاص تعیین شده  از هر کارخانه ای شیر را تهیه کنند.

مشاور اجرایی معاونت توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش بیان کرد: شیر صنعتی خریداری شده با بار میکروبی زیر 100 هزار ؛ باید نوع توزیع شیردر ضوابط ذکر شود. ما اعلام کردیم شیرها 60 درصد فرادما( استریل) و 40 درصد پاستوریزه باشد. البته در استان های خاص (سیستان وبلوچستان؛ هرمزگان؛ بوشهر؛ خوزستان )اجازه داده شده تا میزان 100 درصد شیر فرادما(استریل)باشد.

استان‌هایی که شیر روزانه دریافت می‌کنند

وی تاکید کرد: اعلام کردیم استان های خوزستان و ایلام به دلیل ریزگرد هامی توانند هر زمان که لازم است به دانش آموزان هر روز شیر توزیع کنند؛ نیز برای آن ها سهم جداگانه درنظر گرفتیم.

به گفته مجاوری در عسلویه نیز به دلیل شرایط خاص  هوا هر روز می توانند با اعتباری جداگانه که ما برای آن ها در نظر گرفته ایم به دانش آموزان شیر توزیع شود.

منبع :

مهلا کاشانی