تحصیل اتباع خارجی در کشور رشد 10 درصدی داشته است

معاون مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت گفت: در حال حاضر قریب 386 هزار دانش آموز اتباع خارجه در مدارس کشور مشغول تحصیل‌اند که نسبت به سال تحصیلی گذشته 10 درصد رشد دارد.

تحصیل اتباع خارجی در کشور رشد 10 درصدی داشته است

معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت گفت: در حال حاضر قریب 386 هزار دانش‌آموز اتباع خارجه در مدارس کشور مشغول تحصیل‌اند که نسبت به سال تحصیلی گذشته 10 درصد رشد دارد.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش پانا، شاهین نوش‌آبادی در نشست آموزشی جمعی از فرهنگیان استان که در مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان خراسان جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: این دانش‌آموزان بیشتر تابعیت افغانی، عراقی و پاکستانی دارند.

وی، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در ارتباط با ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع خارجی غیرمجاز تصریح کرد: در تابستان سال جاری با توجه به تمهیداتی که اندیشیده شد، در شیوه‌نامه ثبت‌نام از دانش‌آموزان اتباع خارجی بند مربوط به نحوه ثبت‌نام و ادامه تحصیل دانش‌آموزان اتباع خارجی پیش‌بینی شد که در جریان اجرای آن 47 هزار دانش‌آموز  به دانش‌آموزان اتباع خارجی مدارس کشور افزوده شد.

نوش‌آبادی بر حفظ کرامت دانش‌آموزان اتباع خارجی تأکید کرد و گفت: هر دانش‌آموز تبعه خارجی که در مدارس کشورمان تحصیل می‌کند در واقع یک سفیر فرهنگی در راستای تقویت اتحاد و برادری مسلمانان و کشورهای اسلامی است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان جنوبی نیز بیان کرد: قریب 2 هزار دانش‌آموز اتباع خارجی در 195 آموزشگاه استان مشغول تحصیل هستند که بیشتر دانش‌آموزان اتباع خارجی استان را دانش‌آموزان افاغنه تشکیل می‌دهند.

سید‌محمد حسینی با بیان این که حفظ کرامت دانش‌آموزان اتباع خارجی یکی از ویژگی‌های مدیران و معلمان مدارس خراسان جنوبی است، ادامه داد: نوع برخورد فرهنگیان استان با این عزیزان به گونه‌ای است که نه تنها این عزیزان درد غربت را فراموش کرده‌اند بلکه ایران را وطن دوم خود دانسته و باور کرده‌اند عضوی از خانواده بزرگ جهان اسلام هستند که فارغ از هیاهوهای تفرقه‌افکنانه دشمنان، منافقان و جاهلان مشغول فراگیری علوم اسلامی، انسانی و تجربی هستند.

گفتنی است این دوره آموزشی به مدت 16 ساعت با حضور 200 مدیر استان در شهر بیرجند برگزار شد.

منبع :

مهلا کاشانی