محبوب‌ترین مناطق در خانه برای زندگی میکروب‌ها

عدم رعایت بهداشت و پاکیزگی در منزل می‌تواند مکان‌هایی امن برای رشد و تجمع میکروب‌ها ایجاد کند.

محبوب‌ترین مناطق در خانه برای زندگی میکروب‌هابه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناس آلوده‌ترین مکان‌ها در خانه‌ را شناسایی کرده و در خصوص رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها در آن مناطق هشدار داده‌اند.

گفتنی است، شستشوی البسه در ماشین لباسشویی در درجه حرارت کمتر از 60 درجه سانتیگراد می‌تواند باعث تکثیر باکتری‌ها و عدم نابودی آنها شود. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، سینک آشپزخانه یکی از آلوده‌ترین مکان‌ها در هر خانه است که حدود 100 هزار باکتری در آن وجود دارد و باید به دقت و در بازه‌های زمانی کوتاه مدت توسط آب و مواد ضدعفونی کننده شسته و خشک شود.

کارشناسان دانشگاه جورجیا باکتری‌هایی چون E.Coli و سالمونلا را در سینک‌های ظرفشویی آشپزخانه‌ها شناسایی کرده‌اند. تخته خرد کردن سبزی و گوشت نیز یکی دیگر از عوامل بیماری‌زا است و می‌تواند جایگاه بیش از 200 باکتری مرگبار باشد و باید بلافاصله پس از استفاده با یک محصول ضد باکتریایی شسته و خشک شود.

تشک و ملحفه نیز یکی دیگر از عوامل بیماری‌زا در منزل است و می‌تواند پناهگاه سلول‌های مرده پوستی انسان، گرد و غبار، باکتری‌ها، انواع قارچ‌ها، گرده گیاهان و همینطور شوره سر باشد. پزشکان شستشوی مرتب این نوع البسه را با آب جوش توصیه اکید می‌کنند. کیف دستی خانم‌ها و داخل خودروهای شخصی نیز یکی دیگر از اماکن آلوده‌ است که می‌تواند محل زندگی انواع میکروب‌ها باشد و باید به طور مداوم شسته و ضدعفونی شود. 

عروسک کودکان خردسال، پرده حمام، پوشش نرم مبلمان و کف پوش‌های خانه نیز از دیگر مکان‌های آلوده در منزل است و می‌تواند باعث سرایت انواع بیماری‌ها به انسان شود.

منبع :

خرید کتاب