حمل بیش از یک نوع داروی شیمی درمانی توسط نانوذرات پلیمری

پژوهشگران موفق به ترکیب سه داروی ضدسرطان در یک سیستم نانوذره‌ای شدند تا در ‌نهایت ابزاری برای از بین بردن سرطان پوست ارائه کنند.

حمل بیش از یک نوع داروی شیمی درمانی توسط نانوذرات پلیمریبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محققان دانشگاه ایالتی اورگون موفق به ساخت نانوذرات پلیمری شدند که قادر است ۳ نوع ترکیب شیمی‌درمانی را با خود حمل کند. این سیستم دارویی برای درمان سرطان پوست طراحی شده و نتایج اولیه روی حیوانات رضایت بخش بوده است. این گروه تحقیقاتی، از این دارو در آزمایشگاه روی حیوانات استفاده کرده و در ‌‌نهایت دریافتند که تعداد سلول‌های سرطانی در این مدل‌های آزمایشگاهی به شدت کاهش یافته است. این مدل‌های آزمایشگاهی نسبت به داروهای شیمی‌درمانی مقاوم بودند. براساس یافته‌های محققان این پروژه، این نانوذرات می‌توانند به غدد لنفاوی کمک کنند تا از گزند مواد سمی محافظت شوند. این نانوذرات علاوه بر محافظت از غدد لنفاوی، سه نوع داروی شیمی‌درمانی مختلف را با خود حمل می‌کنند. 

این نانوذرات داروی دوستاکسول، دورولیموس و ly۲۹۴۰۰۲ را در خود جای داده است. اطراف این داروهای شیمی‌درمانی، یک لایه پلیمری قرار دارد که می‌تواند به گونه‌ای طراحی شده باشد که به سیستم لنفاوی برسد. 

ملانوما که نوعی سرطان بسیار خطرناک پوست است، از طریق سیستم لنفاوی تکثیر می‌یابد. نتایج یافته‌های محققان نشان داد که این نانوذرات می‌توانند برای بسیاری از سرطان‌ها نظیر پستان، سر، گردن، پروستات، پانکراس و روده مورد استفاده قرار گیرند. 

آدام آلانی از محققان این پروژه می‌گوید: ملانوما یکی از سرطان‌های بسیار کشنده بوده که دلیل خطرناک بودن آن این است که غدد لنفاوی را هدف قرار می‌دهد.

منبع :