کشف ویروس 5000 ساله در جسد مومیایی یخ زده

هلیکوباکتر با رشد و نمو خود در داخل معده مرد یخی سبب تقویت سیستم ایمنی و معده این مرد مومیایی شده است.

کشف ویروس 5000 ساله در جسد مومیایی یخ زدهبه گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، اوتسی یا مرد یخی نام بهترین نمونه باقیمانده مومیایی طبیعی قاره اروپاست که حدود 3300 سال پیش از میلاد زندگی می‌کرده و در سپتامبر 1991 در منطقه اوتزال کوهستان آلپ، جایی در حوالی مرز ایتالیا و اتریش پیدا شد.

دانشمندان در کشف حقایق جدید از بقایای مومیایی اوتسی توانستند به اطلاعات زیادی درباره ساختار بدنی انسان های گذشته پی ببرند.

آلبرت روی از آکادمی اروپا در این باره می‌گوید: حقایق نشان می‌دهد که هلیکو باکتر پیلوری در معده مرد یخی پیدا شده است که این باکتری با حضور در معده این فرد از همان آغاز دوره جوانی موجود سبب مقاوم شدن معده‌اش در برابر انواع بیمارِی‌های گوارشی شده است.

این تیم تحقیقاتی با نمونه برداری از معده این مرد یخی متوجه شدند که این باکتری در معده‌اش سبب می‌شود که بافت‌ها مقاوم تر شده و در برابر ویروس‌ها حالت دفاعی به خود بگیرند. 

همچنین دانشمندان با گرفتن DAN از دیواره داخلی معده متوجه این امر شدند که محتویات داخلی معده این مرد یخی از 5 هزار و 300 ژنوم هلیکوباکتر پیلوری تشکیل شده است. 

افرادی که به این ویروس آلوده‌اند دچار بیماری‌های بالینی مثل گاساتریت ( و زخم معده ) بوده و از مشکلات گوارشی رنج می برند اما اوتسی همچین مشکلی در طول زندگی‌اش نداشته است. 

سوالی که دانشمندان را به خود مشغول کرده این است که آیا اوتسی از مشکلات معده رنج می‌برد ، که این مسئله هنوز به صورت یک راز باقی مانده است.

منبع :