کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 27 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 27 دی 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


از عملکرد آزمون 25 دی راضی هستم ولی برای من که یک دانش‌آموز تجربی هستم جمع‌بندی درس‌های پایه مشکل جدی شده است!

پاسخ 1- امیدوارم این رضایت، بار مثبت درونی برای کارهای پیش روی روزهای آینده ایجاد کرده باشد. برای افزایش تسلط بر درس‌های پایه، به شما توصیه می‌کنم ضمن مطالعه و جمع‌بندی مباحث پایه در دو هفته‌ی آینده (26 دی تا 9 بهمن)، با کمی افزایش ساعت‌های مطالعه در روزهایی که به مدرسه می‌روید و اختصاص تمام روزهایی که مدرسه تعطیل است (یک یا دو روز در هفته)، به مطالعه‌ی درس‌های پایه بپردازید. تأکید بر نقاط قوت و ندیدن ضعف‌ها و کاستی‌های مباحث پایه به اجرای متمرکزتر برنامه به شما کمک خواهد کرد. ضمن این‌که در ادامه، در برنامه‌ی راهبردی کانون هم فرصت‌هایی چون ایام نوروز برای جمع‌بندی مباحث پایه در نظر گرفته شده است.

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- ابتدا با استفاده از کتاب جمع‌‌بندی پایه، یک مجموعه سؤال از سال دوم و یک مجموعه سؤال از سال سوم از خودتان آزمون بگیرید تا بازیابی مطالب خوانده‌شده صورت گیرد. با این کار متوجه می‌شوید کدام قسمت‌ها نیاز به مطالعه دارد. اولویت‌ها را مشخص کرده و به رفع اشکال و برطرف کردن نقاط ضعف با توجه به زمانی که در اختیار دارید بپردازید. سپس در پایان هفته‌ی اول، مجموعه‌ی دوم از سؤالات سال دوم و سوم را از خودتان امتحان بگیرید و دوباره مطالب را بازیابی کنید و مباحثی را که باید روی آن مجدداً تمرکز شود معلوم کنید و در پایان هم دو آزمون مشترک سال دوم و سوم را از خودتان امتحان بگیرید تا جمع‌بندی و مرور دانسته‌های‌تان انجام شده و با آمادگی در آزمون حاضر شوید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- دو هفته‌ی ابتدایی نیم‌سال دوم، زمان بسیار مناسبی برای پرداختن به پایه‌ها فراهم می‌شود. این برگ برنده‌ی مطالعه‌ی متمرکز پایه‌هاست. درس‌های پایه به طور میانگین چهار بار تا پایان سال تحصیلی مرور می‌شوند و این نیز برگ برنده‌ی اطمینان خاطر از رسیدن به تمام این موارد است. جمع‌بندی بعدی این مطالب، باز هم در فضایی به دور از مطالب نیم‌سال اول و دوم سال چهارم، یعنی در نیمه‌ی دوم ایام نوروز انجام می‌شود. برنامه‌ی راهبردی شرایط را برای مرور این مباحث با تمرکز هر چه بیش‌تر فراهم خواهد کرد. کار بزرگی که در حال حاضر آن را «مشکل جدی» می‌دانید تا حدی تحت تأثیر ذهنیت انباشتگی این مطالب است. این کار بزرگ می‌تواند به چند کارِ کوچک‌تر، ساده‌تر و صحیح‌تر تقسیم شود و بعد به‌آسودگی پشت سر گذاشته شود.

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 4- این‌که از خود و کارنامه‌تان راضی هستید وضوح و شفافیت بیش‌تری به ذهنتان می‌دهد. در حجم زیاد مطالب بهترین کار اولویت‌بندی است. در ابتدای امر با اولویت دادن، کمی از حجم مباحث پایه،‌ جمع‌بندی می‌شود. در اولویت بعد با توجه به بودجه‌بندی‌ها، زمان و توان خودتان در مباحث مختلف، چند مبحث دیگر هم انتخاب کرده و جمع‌بندی کنید.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 5- آزمون بعدی جمع‌بندی درس‌های پایه است. شما طبق برنامه‌ی راهبردی برنامه‌ی دو هفته‌ی آینده‌ی خود را تنظیم کنید و سعی کنید تمام درس‌ها را به طور کامل بخوانید. کتاب جمع‌بندی درس‌های پایه کمک زیادی برای تمرین تستی شما خواهد کرد تا در فرصت دوهفته‌ای بتوانید با یک مجموعه تست استاندارد تمام درس‌های پایه‌ را جمع‌بندی کنید.

محمد تره‌باری

پاسخ 6- فاصله‌ی بین آزمون 25 دی تا 9 بهمن فرصت خوبی برای جمع‌بندی درس‌های پایه است. پس اگر همراه با برنامه‌ی راهبردی کار کنید نگرانی برای این موضوع وجود نخواهد داشت.

حسن ایزدی