نوروز 96

گفتگو با مادر فائزه قائم‌دوست رتبه 3 کنکور تجربی 94

در گفتگوی ،مادر فائزه قائم‌دوست رتبه‌ی 3 کشوری از زاهدان در مورد کارهایی که برای فرزندش انجام داده گفته است...لطفا فرزندتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند؟

فرزندم فائزه قائم‌دوست است و رتبه 3 کشوری تجربی را در کنکور 94 از زاهدان کسب کرد.


از شغل و تحصیلات خودتان و پدرش بگوئید:

من پزشک متخصص زنان هستم و عضو هیات علمی دانشگاه زاهدان. یک سال و نیم است که مشغول به ادامه‌ی تحصیل فوق تخصص نازایی هستم، پدر فائزه هم ارشد عمران خوانده‌ و در این رشته مشغول هستند. ایشان به مرور زمان متوجه شدند به رشته‌ی حقوق علاقه دارند و هم‌اکنون ترم 3 حقوق هستند.


به نظر ما موفقیت تصادفی نیست شما علت موفقیت فرزندتان را در کدام کارهای خودتان می‌دانید که برای او انجام دادید؟

در مورد کارهایی که برای فائزه انجام داده باشم، فکر کنم بیشتر پایه‌ریزی را از قبل کرده بودم هر بار که می‌خواستم سوغاتی بخرم کتاب هم برایش می‌خریدم فرزندانم کتاب خیلی دوست دارند. دو دختر کوچکم پرستارشان را تحت فشار قرار می‌دهند که برایشان کتاب بخواند و فائزه هم همین‌طور بود. من معتقدم دانش‌آموز باید با کتاب الفت داشته باشد تا در سال کنکور از مطالعه‌ی تعداد زیادی کتاب اذیت نشود.

موضوع دیگر مستقل بودن است همیشه چنان پایه‌ریزی کرده بودم که فائزه به من خیلی وابسته نباشد به معلم‌های او از اول می‌گفتم فرزند من را طوری آموزش ندهید که در منزل نیاز به کمک‌های من باشد چون من اصلا زمان ندارم و از معلم‌های او می‌خواستم به او سخت بگیرند. من خیلی سعی کردم فائزه روی پای خودش بایستد و مستقل باشد. وقتی اقوام را می‌دیدم با فرزندشان درس کار می‌کنند به این فکر می‌کردم که من زمان این کارها را ندارم و او را مستقل بار آوردم و به او می‌گفتم اگر هم خطایی کردی خودت باید عواقب آن را بپذیری به همین دلیل سال کنکور مشکلی نداشت.

 به فائزه می‌گفتم اگر تلاش کند موفق می‌شود، هم‌چنین به او می‌گویم خداوند قدرتی در ما قرار داده است و ما می‌توانیم به هر چیزی برسیم اگر باور داشته باشیم و تلاش هم بکنم پس باور کن فرق افراد در تلاش آن‌هاست. من خودم خیلی تلقین مثبت می‌کنم و خودم هم ایمان دارم و نمی‌شود و نمی‌توانم در قاموس من نیست.

فائزه از دبستان بدون رقیب بود و به او می‌گفتم اصلا با استان رقابت نکن با کشور باید رقابت کنی همیشه گفتم آزمون‌های کانون فرصت خوبی را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد که در یک جامعه‌ی آماری که شامل دانش‌آموزان قوی است خودش را مقایسه کند و همیشه تبلیغ کانون را می‌کنم.

یک نکته که همیشه به فائزه می‌گفتم این است که همیشه تمام تلاشت را بکن تا بعدها پشیمان نشوی و جایی برای وای و اما و اگر نگذار بعد نتیجه را بسپار به خدا شاید اصلا صلاح تو نباشد مثلا پزشکی تهران قبول شوی و سرنوشت‌های مختلفی را برای او مثال می‌زدم و می‌گفتم به هر حال تضمینی وجود ندارد که کسی که پزشکی تهران قبول می‌شود موفق‌تر باشد و از او می‌خواستم اصلا به نتیجه فکر نکند و می‌گفتم تو فقط موظفی بهترین خودت باشی. در هر جا که تلاش کنید رشد می‌کنید سعی کنید از خودتان بهتر شوید این نکته خیلی مهم بود حتی اگر آزمونی را بد می‌داد به او می‌گفتم اشکال ندارد چون تمام تلاشت را کردی.


من هم همیشه این جمله که"بهترین خودتان باشید" را ملاک کار خودم می‌دانستم و به فائزه می‌گفتم اسم شما باید مثل یک برند باشد وقتی پای پرونده‌ای را امضا می‌کنید و پزشکی دیگر آن را می‌بیند اعتماد کند و بگوید این پزشک همیشه تشخیص‌هایش دقیق و قابل اعتماد است، نه این‌که به بیمار بگوید دوباره معاینه شوید و بروید دوباره آزمایش دهید.

 به شاگردانم در دانشگاه هم می‌گویم چنان باشید که نام شما اعتبار داشته باشد