۸۰۰ هزار کودک ایرانی در مقابل فلج اطفال واکسینه می‌شوند

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، گفت: عملیات ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال در نیمه جنوبی کشور در بازه زمانی ۲۶ تا ۲۹ دی ماه انجام می‌شود.

۸۰۰ هزار کودک ایرانی در مقابل فلج اطفال واکسینه می‌شوند


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر محسن زهرایی رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اظهار داشت: فلج اطفال یا پولیومیلیت یک بیماری ویروسی و مسری است. این بیماری معمولا در کودکان خردسال رخ می دهد ولی ممکن است در نوجوانان و بالغین نیز مشاهده شود.

وی افزود: بیش از ۹۹ درصد موارد عفونت با ویروس، بی علامت  و خفیف بوده و در کمتر از یک درصد موارد منجر به فلج دائمی فرد می شود.

زهرایی ادامه داد: به دنبال ریشه کنی آبله ، سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۸۸ برنامه جهانی ریشه کنی فلج اطفال را تصویب کرد که تاکنون مؤفقیت های زیادی داشته است. در حال حاضر تنها دو کشور همسایه شرقی ایران (افغانستان و پاکستان )  بومی این بیماری هستند.

وی با اعلام اینکه آخرین موارد فلج اطفال در ایران در سال ۱۳۷۹ گزارش شدند و از آن تاریخ تاکنون، ایران عاری از فلج اطفال است.

زهرایی بیان داشت: برای ریشه کنی فلج اطفال اقدامات متعددی انجام می شود. یکی از مهم ترین این اقدامات، واکسیناسیون تمامی کودکان با واکسن فلج اطفال است. در ایران کودکان در بدو تولد ، ۲ ،۴ ، ۶ ،۱۸ ماهگی و ۶ سالگی واکسن خوراکی فلج اطفال را دریافت می کنند.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: همچنین از شهریور ۱۳۹۴ یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال در ۴ ماهگی (همراه قطره فلج اطفال) به کودکان تجویز می شود.

وی افزود: اقدام مهم دیگر، عملیات ایمن سازی تکمیلی است که با توجه به مرزهای گسترده با دوکشور بومی فلج اطفال و ترددهای فراوان بین ایران و این دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

زهرایی افزود: در عملیات ایمن سازی تکمیلی که هر سال در ایران انجام می شود، کودکان زیر ۵ سال بدون توجه به سابقه ایمن سازی، مجددا دو نوبت قطره خوراکی فلج اطفال را با فاصله ۴ هفته دریافت می کنند.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی انجام شده، نوبت اول این عملیات از ۲۶ تا ۲۹ دی و مرحله دوم از ۲۴ تا ۲۷ بهمن ۹۴ در نیمه جنوبی کشور در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه های خراسان جنوبی، زابل، زاهدان، بم، جیرفت، ایرانشهر و هرمزگان به صورت سراسری (خانه به خانه) انجام خواهد شد.

زهرایی اظهار داشت: در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه‌های کرمان ،فارس، فسا، جهرم، بوشهر، دزفول، آبادان، بهبهان و اهواز این عملیات درگروه ها و مناطق پرخطر انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: طبق برآورد انجام شده حدود ۸۰۰ هزار کودک زیر ۵ سال تحت پوشش این عملیات قرار خواهند گرفت.

زهرایی افزود: سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در نیمه شمالی کشور قرار دارند، نیز مناطق و گروه‌های پرخطر خود را که بالغ بر ۲۵۰هزار کودک زیر ۵ سال می شوند، در طی اردیبهشت و خرداد واکسینه می کنند.

منبع :