ساخت لامپ‌های رشته‌ای فوق‌العاده کارآمد

دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه پوردو یک لامپ رشته‌ای جدید و فوق العاده کارآمد را توسعه دادند که از گرمای ایجاد شده مجددا استفاده کرده و آن را به نور بیشتری تبدیل می‌کند.

ساخت لامپ‌های رشته‌ای فوق‌العاده کارآمد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در لامپ‌های رشته‌ای سنتی، هم نور مرئی و هم نور مادون قرمز با حرارت رشته تنگستن بوجود می‌آمدند و باعث درخشش آن می‌شدند. هر دو طول موج آزادانه در اتاق جریان می‌یافتند و تنها کاری که پرتو مادون قرمز انجام می‌داد پراکندن گرما بود.اما در لامپ‌های رشته‌ای جدید دو مرحله‌ای، این رشته با ساختارهای شناخته شده به نام بلورهای فوتونیکی احاطه شده است.

این بلورها که از عناصر فراوان و با استفاده از فناوری رایج رسوب مواد ساخته شدند، به نور مرئی اجازه عبور از خود را می‌دهند، اما مادون قرمز را بر روی رشته منعکس می‌کنند. این کار به رشته کمک می‌کند تا گرم و درخشان شود و نور بیشتری را ساطع کند و در عین حال برق بسیار کمتری را مصرف ‌کند.

این لامپ دارای نمره بسیار بالایی در بازدهی نور است.در حالی که لامپ های رشته ای عادی از راندمان نوری 2تا3 درصد، لامپ‌های فلورسنت فشرده 7تا15 درصد و لامپهای ال ای دی 5 تا 15 درصد بازدهی دارند، لامپ‌های رشته ای دو مرحله‌ای می‌توانند تا 40 درصد بازدهی داشته باشند.

نتایج این پژوهش در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
حرکت نوسانی ( قسمت دوم ) از فیزیک چهارم تجربی
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم تجربي)
دبیر : حسین ناصحی