ارتقای میزان مطالعه سرانه هدف جشنواره یاد یار مهربان

مدیر عامل مؤسسه نشر شهر گفت: در تلاش هستیم تا پایان 13 دوره از طرح یاد یار مهربان سرانه مطالعه در بین دانش‌آموزان دو مقطع تحصیلی هفتم و هشتم را دو دقیقه افزایش دهیم.

ارتقای میزان مطالعه سرانه هدف جشنواره یاد یار مهربان

مدیر‌عامل مؤسسه نشر شهر گفت: در تلاش هستیم تا پایان 13 دوره از طرح یاد یار مهربان سرانه مطالعه در بین دانش‌آموزان دو مقطع تحصیلی هفتم و هشتم را دو دقیقه افزایش دهیم.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزشبه نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، سیدمجید حسینی در نشست خبری خود با اشاره به انتشار 3 هزار نسخه در سال 1358، گفت: علیرغم اینکه این آمار در سال 93 به 700 هزار نسخه رسیده است اما شاهد هستیم که هر روز تعداد خوانندگان کتاب کاهش پیدا کرده است.

مدیر عامل مؤسسه نشر شهر ادامه  با تأکید بر اینکه ما در کتاب مشکل تقاضاء داریم، ادامه داد: در دور گذشته از طرح یاد یار مهربان از معلمین درخواست کردیم کتابی را برای مطالعه دانش‌آموزان معرفی کنند که اکثر قریب به اتفاق آنها کتاب بینوایان را معرفی نمودند و این سؤال مطرح می‌شود که آیا معلمان خود حاضر هستند  این کتاب را بخوانند؟

وی تصریح کرد: در طول  12 دوره گذشته از اجرای طرح یاد یار مهربان، 34 میلیارد تومان کتاب توسط شهرداری خریداری و به مدارس داده شده است که طبق آمار سال 82 تا 93، 8 میلیون و 150 هزار نسخه کتاب توسط  شهرداری تهیه شده که از این تعداد 6 میلیون و 500 هزار نسخه به مدارس و الباقی به مساجد، حوزه‌های علمیه و کتابخانه‌ها تحویل داده شده است.

حسینی افزود: از سال 82 تا سال 93 حدود 4 هزار مدرسه دائم از ما کتاب گرفتند و بر اساس آمار 27 درصد مدارس شهر تهران کتابخانه ندارند و 60 درصد هم به کتابخانه مراجعه نمی‌کنند و به گفته ناشران تهرانی دانش آموزانی که در انتخاب کتاب دخالت نداشته باشند تمایلی به خواندن آن کتاب ندارند.

مدیر عامل مؤسسه نشر شهر ادامه داد: در سیزدهمین دوره طرح یاد یار مهربان از 20 هزار کتاب ناشران 1500 کتاب ویژه دانش‌آموزان پایه هفتم و هشتم انتخاب شده است که در واقع این کتابها با سرانه 20 هزار تومان در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در تلاش هستیم تا پایان 13 دوره از طرح یاد یار مهربان سرانه مطالعه در بین دانش‌آموزان دو مقطع تحصیلی هفتم و هشتم را دو دقیقه افزایش دهیم.

حسینی در ادامه با اشاره به اینکه 240 هزار دانش‌آموز متوسط (هفتم، هشتم و نهم) در تهران هستند، گفت: از این تعداد 180 هزار نفر دانش‌آموز پایه هفتم و هشتم هستند که طبق برنامه‌ریزی به زودی کتاب‌های انتخاب شده در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت.

مدیر عامل مؤسسه نشر شهر اضافه کرد: افتتاحیه این طرح با حضور 1200 معلم از 28 دی ماه آغاز و تا پایان سال تحصیلی 95 ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به ویژگی‌های سیزدهمین دوره طرح یاد یار مهربان گفت: در این دوره امتیازاتی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده و جوایز نفیسی در پایان دوره به آنها داده می‌شود که از 180 هزار دانش‌آموز، 35 هزار نفر جوایز دریافت خواهند کرد.

مدیر عامل مؤسسه نشر شهر همچنین به برگزاری اردوی ویژه کتاب و کتابخوانی در این دوره اشاره کرد و گفت: برقراری ارتباط باشگاه‌های شکل گرفته با فرهنگسراهای شهر تهران و تداوم فعالیت‌های باشگاهی در آنها از دیگر ویژگی‌های طرح یاد یار مهربان در این دوره است.

حسینی در ادامه به ویژگی‌های طرح اشاره کرد و گفت: تملک کتاب توسط دانش‌آموزان، انتخاب کتاب توسط خود دانش‌آموز، تبدیل فعالیت‌های مطالعه به بازار جذاب مشارکتی و باشگاه‌سازی و تداوم فعالیت‌ها از جمله ویژگی‌های طرح محسوب می‌شود.

منبع :

مهلا کاشانی