تعامل دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با بخش خصوصی برای افزایش بهره‌وری

این دانشگاه به منظور ارتباط هر چه بهتر دانشگاه و صنعت با تشکیل کمیته تخصصی برای برگزاری سالانه کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی تلاش می‌کند.

تعامل دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با بخش خصوصی برای افزایش بهره‌وری

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای گفت: این دانشگاه به منظور ارتباط هر چه بهتر دانشگاه و صنعت با تشکیل کمیته تخصصی برای برگزاری سالانه کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی تلاش می‌کند.

مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با اشاره به برگزاری نوزدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی در روز 30 دی‌ماه در اهواز گفت: قدمت کنگره به 20 سال گذشته برمی‌گردد که به دلیل اعتقاد به صنعت و دانشگاه برگزار شده است، این کنگره هر ساله در دانشگاه امیرکبیر در تهران برگزار می‌شد که از امسال قرار شده است هر سال در یکی از استان‌های کشور برگزار شود.

شفیعی اضافه کرد: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای به منظور ارتباط هر چه بهتر دانشگاه و صنعت با تشکیل کمیته تخصصی و همچنین هماهنگی‌های لازم برای برگزاری سالانه کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی تلاش می‌کند که در این کنگره افراد خبره و متخصص صنعتی و دانشگاهی در نمایشگاه‌های جانبی با هم تبادل نظر می‌کنند.

به گفته وی، هدف اصلی از تشکیل کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای این است که علم باید به فناوری، مقالات isi به تولید و ایده‌های نوین تبدیل شود که با این تفکر می‌توان به پیشرفت‌ و دستاوردهای فراوانی در زمینه علم، فناوری و صنعت دست یافت.

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از تعامل این دانشگاه با بخش خصوصی خبر داد و افزود: ایجاد تعامل موثر با بانک‌های عامل به منظور دریافت تسهیلات برای استادان و دانشجویان در راستای راه‌اندازی بنگاه‌های زود بازده اقتصادی، ایجاد تعاونی مصرف برای عرضه مناسب تولیدات مراکز تابعه دانشگاه با برگزاری نمایشگاه‌های فصلی یا دائمی، ایجاد بستر مناسب برای تاسیس تعاونی‌های تولیدی و توزیعی برای استادان و دانشجویان و همچنین تعامل با بخش خصوصی برای افزایش بهره وری از برنامه‌های دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای است.

شفیعی با بیان اینکه ماموریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای با دیگر دانشگاه‌ها تفاوت دارد، گفت: دانشگاه‌های دیگر عرضه محور هستند ولی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای تقاضا محور است و باید با تربیت نیروهای متخصص نیازهای جامعه را برآورده کند و در بازار کار جایگاهی داشته باشد که در حال حاضر در بیشتر رشته‌ها 80 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند و این نشان از خروجی خوب این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای اظهار داشت: با توجه به ایجاد فناوری‌های جدید، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای قصد دارد دوره‌های کارشناسی پیوسته مهندسی با ماموریت مهارت محوری در راستای پیشبرد دانشگاه کارآفرین راه اندازی کند.

وی گفت: البته در تعدادی از مراکز دانشگاه دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و پیوسته نیز فعال است و نسبت به تربیت دانشجو اقدام می‌کند.

منبع :

مهدی ترابی