الگوی ارتقای تعلیم و تربیت در مناطق آزاد تدوین می‌شود

دبیر شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد گفت:‌در تلاش هستیم تا بتوانیم الگوی ارتقای تعلیم و تربیت را در منطقه آزاد تدوین کنیم و امیدواریم بتوانیم این الگو را در آینده برای تمام مدارس کشور و 13 میلی

الگوی ارتقای تعلیم و تربیت در مناطق آزاد تدوین می‌شود

دبیر شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد گفت:‌در تلاش هستیم تا بتوانیم الگوی ارتقای تعلیم و تربیت را در منطقه آزاد تدوین کنیم و امیدواریم بتوانیم این الگو را در آینده برای تمام مدارس کشور و 13 میلیون دانش‌آموز اجرا کنیم.

به گزارش سایت کانون فرهنگی آموزش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ محمدابراهیم مؤذنی دبیر شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد در نشست خبری که امروز به مناسبت هفته شوراهای آموزش و پرورش در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید در ساختار شورای عالی مناطق آزاد، معاونت فرهنگی، اجتماعی، گردشگری شکل گرفت و پس از شکل‌گیری این ساختار تفاهمنامه‌ای بین آموزش و پرورش و دبیرخانه مناطق آزاد به امضا رسید.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم که بر اساس این تفاهمنامه بتوانیم الگوی ارتقای تعلیم و تربیت را تدوین کنیم و امیدواریم بتوانیم این الگو را برای تمام مدارس کشور و 13 میلیون دانش‌آموز اجرا کنیم.

مؤذنی در خصوص الگوی ارتقا تعلیم و تربیت گفت: برای تدوین این الگو به اسناد بالادستی شامل سند ابلاغی رهبر معظم انقلاب، سند تحول آموزش و پرورش و سند نقشه علمی کشور است.

وی اضافه کرد: معتقدیم که باید در سه بخش در الگوی ارتقای تعلیم و تربیت فعالیت کنیم که شامل توانمندسازی سرمایه‌های انسانی است به این معنی که معلمان، فرهنگیان، دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت و همچنین اولیا را تحت پوشش آموزش‌های ویژه قرار دهیم.

دبیر شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد افزود: فضای تعلیم و تربیت نکته‌ دیگری است و باید تا آنجا که امکان دارد فضایی را ایجاد کنیم تا خروجی ما در نظام تعلیم و تربیت با اهداف ما یکی باشد؛‌ضمن اینکه نکته بعدی محتوای فعالیت‌های داخل و بیرون برنامه است که مدنظر قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه پروسه این فرآیند طی شده است و شوراهای آموزش و پرروش در منطقه آزاد شکل گرفته‌اند، گفت: کارگروه‌ها کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و در زمینه تجهیزات، بازسازی و ساخت مدرسه در منطقه آزاد خوبی صورت گرفته است.

مؤذنی افزود: امیدواریم در یک دوره کوتاه به اهدافی که مدنظر داریم به ویژه توانمندسازی معلمان و مربیان دست پیدا کنیم.

دبیر شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد با بیان اینکه مشکلات مدارس در سطح مناطق آزاد کمتر از جاهای دیگر نیست، افزود: آموزش و پرورش در این مناطق به خصوص در بخش حقوق معلمان کار دیگری نمی‌کند.

وی افزود: در سال 93 و 94، 50 میلیارد تومان برای مناطق خرمشهر، آبادان و منطقه اروند جهت نوسازی، تجهیز و کمک به آموزش و پرورش اختصاص یافت.

مؤذنی از اجرای طرح تجمیع مدارس کم جمعیت در مناطق آزاد خبر داد و افزود: در تلاش هستیم مدرسه مرکزی را پیش‌بینی کنیم و دانش‌آموزان با سرویس به آن مدرسه در رفت و آمد باشند.

وی در خصوص مدارس شبانه‌روزی نیز گفت:‌ نگاه تربیتی به این مدارس داریم و در این راستا جلسات متعددی داشتیم و همان 8 رویکرد که برای مدارس تعریف کرده‌ایم در مدارس شبانه‌روزی عمیق‌تر به آن توجه می‌شود که می‌توان به رویکرد شغل و مهارت و یا هنر برای دانش‌آموزان اشاره کرد.

منبع :

مهلا کاشانی