کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 26 دی 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 6 پاسخ- 26 دی 94

یک سؤال، 6 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


جمع‌بندی تمام مباحث نیم‌سال اول پیش‌دانشگاهی من تمام نشده است. فکر این موضوع تمرکزم را به هم می‌ریزد.

پاسخ 1- در فاصله‌ی آزمون 25 دی‌ماه تا 9 بهمن‌ماه فرصت دارید تا درس‌های پایه‌ی نیم‌سال اول را جمع‌بندی و رفع اشکال کنید. بعد از آن هم پروژه‌ی آغاز نیم‌سال دوم است که تمرکز روی درس‌های نیم‌سال دوم و پایه‌‌هایی را خواهید داشت که برای اولین بار خوانده می‌شوند؛ اما اگر به برنامه‌ی آزمون توجه کنید می‌بینید یک ایستگاه جبرانی برای جمع‌بندی مجدد درس‌های نیم‌سال اول در دوران طلایی نوروز خواهید داشت. کار درست این است که طبق برنامه‌ی آزمون پیش بروید و سعی کنید مباحث پیش رو را خوب یاد بگیرید و به مطالب گذشته فعلاً فکر نکنید. مطمئن باشید اگر از این به بعد طبق برنامه پیش بروید در ایستگاه‌های جبرانی فرصت جمع‌بندی مطالب گذشته را خواهید داشت؛ پس با آرامش کامل کار را ادامه دهید.

محمد کتابدار

پاسخ 2- بهتر است نگاهتان به پیش رو باشد. نفع این کار در این است که در ایستگاه‌های جبرانی باز هم می‌توانید نیم‌سال اول را جبران کنید و هم‌چنین نیم‌سال دوم را از دست نمی‌دهید. این‌گونه در آزمون‌های‌ جمع‌بندی دغدغه‌ی شما فقط نیم‌سال اول خواهد بود، نه هم نیم‌سال اول و هم نیم‌سال دوم.

ستاره‌ تقی‌زاده

پاسخ 3- این موضوع نمی‌تواند سد راه شما شود. فقط کافی است به برنامه اعتماد کنید و از قطار خارج نشوید و همراه برنامه حرکت کنید. هر جا از برنامه عقب افتادید فقط کافی است برنامه را ادامه دهید؛ چون در ادامه‌ی برنامه در دوران طلایی در دو آزمون 7 و 20 فروردین این مباحث دوباره مرور می‌شوند و می‌توانید در این ایستگاه جبرانی با تلاش نگرانی خود را برطرف سازید. در این مقطع مهم، از برنامه خارج نشوید.

مجید شفیعی

پاسخ 4- جمع‌بندی حین امتحانات نیم‌سال اول انجام می‌شود و باقی ماندن بخش‌هایی از آن کاملاً طبیعی است؛ اما عدم تمرکز ناشی از باقی ماندنِ مطالب اصلاً طبیعی نیست و تأثیری در حل این چالش ندارد. آزمون 25 دی‌ماه تنها ایستگاه جبرانی جمع‌بندی نیم‌سال پیش‌دانشگاهی نبود. برای تکمیل جمع‌بندی این مطالب مهم، ابتدا اصلی‌ترین مطالب باقی‌مانده و عملکرد خودتان در ارزیابی‌های تشریحی و تستی این مطالب را تحلیل و ثبت کنید و بعد این اولویت‌های کاری را در ایستگاه جبرانی بعدی، یعنی آزمون 20 فروردین، با جدیت اجرا کنید. ایستگاه‌های جبرانی بعد و جدیت در آن‌ها پاسخ علامت سؤال شماست. پنجره‌های باز مطالعاتی از آن‌چه در برنامه‌ی راهبردی می‌بینید به شما نزدیک‌تر هستند!

حسام زینی لشکاجانی

پاسخ 5- فکر کردن به تعداد گل بیش‌تر در بازی فوتبال باعث برد تیم نمی‌شود. ابتدا باید به کارنامه‌ی پنج نوع درس خود رجوع کنید و نقاط قوت و ضعف و نخوانده‌ها را بیابید. حالا وقت عمل است. تفکیک مباحث و اختصاص زمان به اولویت‌ها را شروع کنید. مهم جمع‌بندی تمام درس‌ها نیست بلکه جمع‌بندی اولویت‌ها حتی با مقدار کم‌تر اما عمق بیش‌تر نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت. در کنار مطالعه‌، دغدغه‌های ذهنی‌تان را هم در برگه‌ای یادداشت کنید و پس از مطالعه، مباحثی را که نگرانتان کرده است اولویت‌بندی کنید.

سیدبهادر جبلی

پاسخ 6- نگران درس‌هایی که نتوانسته‌اید به‌خوبی جمع‌بندی کنید نباشید. به بخش پایه‌ی درس‌های نیم‌سال اول تمرکز کنید و دو هفته‌‌ی پیش رو را فقط به همین موضوع اختصاص دهید. یکی از ویژگی‌های برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها اختصاص زمان‌هایی برای جبران درس‌های ناقص است. به هیچ وجه در آغاز نیم‌سال دوم به فکر نیم‌سال اول نباشید؛ زیرا در ایستگاه جبرانی دوران طلایی نوروز (20 فروردین)، درس‌های نیم‌سال اول پیش‌دانشگاهی را دوباره دوره خواهید کرد. با استفاده از کارنامه‌ی نیم‌سال اول و کمک پشتیبان و اولیای خود برای دوران طلایی و مرور و جمع‌بندی درس‌های نیم‌سال اول برنامه‌ریزی کنید.

محمد تره‌باری