بازسازی آثار تخریب شده به وسیله پرینتر 3 بعدی

یکی از عظیم‌ترین بناهای باستانی دنیا که توسط نیروهای داعش به تکی از خاک تبدیل شده توسط فناوری‌های نوین تجدید حیات می‌شود.

بازسازی آثار تخریب شده به وسیله پرینتر 3 بعدیبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دانشمندان در یک تحقیق منحصر بفرد با استفاده از پرینتر 3 بعدی در نظر دارند طاق باستانی کاخ Bel در مجموعه پالمیر کشور سوریه را که در ماه آگوست سال میلادی گذشته توسط نیروهای داعش نابود شد را بازسازی کنند.

گفتنی است، این دوباره‌سازی قرار است در دو میدان ،TimeوTrafalgar در لندن و نیویورک ایالات متحده انجام شود.

بررسی‌ها نشان می دهند، موسسه institute of digital archaeology در نظر دارد ابتدا آن را در شانگهای پیاده سازی کند و تکمیل آن را در ایتالیا و در نهایت نصب آن را در میادین ذکر شده به اتمام برساند‌. 

این طاق 2 هزار سال قدمت داشت و توسط نیروهای داعش نابود شد و حتی محافظ این محوطه باستانی توسط این نیروها به طرزی وحشیانه به قتل رسید. 

این قوس تنها 15 متر باقی مانده و کارشناسان باستان شناسی از نابودی زود هنگام آن توسط نیروهای داعش نگران هستند. 

قوس باستانی با کارگذاری ماده منفجره در اطراف آن توسط نیروهای داعش نابود شده است.

نگهبان منطقه باستانی پالمیر، خالد اسعد 82 ساله بیش از 50 سال از این منطقه نگهداری کرده اما سرش توسط داعشی‌ها بریده شده است. 

قبل از بروز این فجایع، کاخ Bel با قدمت 2 هزار سال به عنوان یک بنای باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته بود.

در ماه‌های اخیر بسیاری از موزه‌ها و سایت‌های باستانی و گردشگری در دو کشور عراق و سوریه توسط نیروهای داعشی تخریب و اموال آن به سرقت رفته است. 

فروش آثار عتیقه یکی از راه‌های اصلی در آمد زایی این گروه تروریست است.

با وجود اینکه قرار است این مدل 3 بعدی برای مدت یک هفته به نمایش درآید اما شهردار نیویورک اعلام کرده قصد دارد آن مدل را برای همیشه نگهداری کند.

جنس این مدل قرار است از کامپوزیت سبک باشد.

منبع :

خرید کتاب